21. prosince 2019
Kategorie: Sportovec

Hezké tělo je také sportovní výsledek – 2.část

Pokračování v hubnutí sportem za co nejméně peněz je zde. Protože počasí je trochu nevyzpytatelné, tak doporučujeme většinu svých aktivit přesunout do haly. V článku se budeme tedy věnovat zejména tomu, jak sportovat i v tomto počasí. Předpokládáme, že většina z vás do hal přístup nemá a nebo nechce dávat hříšné peníze za možnost se tam dostat.

Takže začneme kolem. V některých krajích se na kole ještě běžně jezdit dá a tak je spíše problémem vhodné oblečení a doplňky. Na kluzkou a nebo zledovatělou silnici snad ani nevyjíždět. Jinak s oblečením vám poradí v každé trochu slušně vybavené prodejně. Základem je být v teple a chránit dobře ruce před chladem. Výborné jsou dvojvrstvé materiály – Moira, Klimatex aj. Platí zásada, více slabších vrstev je lepší než dvě silné. Logicky, protože vzduch mezi triky je také izolací. A na horní polovinu těla více oblečení, ta se zahřívá nejméně.

No, a kde a jak jezdit? Tak jak jsme psali v části první. Co nejvíce rovin a lehké převody. A upřednostňovat objem před rychlostí.

Běh na lyžích bude teď asi nejvíce v „kursu“. Takže kdo máte tu možnost, tak hurá na to. A opět je dobré mít změřený úsek, běhat spíše pomalu, ale delší časový úsek. Případně i s pauzami, ty ovšem tak max. 3 – 4 minuty. Jednak kvůli prochlazení a pak, svaly tuhnou a je problém rozbíhat se do dalšího úseku.

S plaváním je to také jednoduché. Bazén je dnes již dostupný téměř pro každého a o plavání je vše v prvním dílu. Plavání se ale hodí i jako doplněk či občasná změna ke sportům ostatním. Odpočinou si všechny klouby a je to změna, která vyrovnává jednostrannou zátěž např. z běhu, kola aj.

Chůzi a turistiku můžeme provozovat také bez problémů. Je to jen otázka počasí, otužilosti a dobře zvolených bot a oblečení. Opět platí pomaleji ale více je lepší než opak.

No a co s běháním? Občas se nám také „povede“, že po zranění musíme začínat v tomto období. Není v tom žádný problém. Je to jen otázka výběru bot, oblečení a doplňků. Pro ty, kteří mají špatný došlap, problémy se zády či klouby, zejména u dolních končetin, tak těm můžeme vřele doporučit obuv zn. Mizuno. Má skvělé odpružení a umí vyrovnat dost nedostatků v dopadu chodidla. Samozřejmostí jsou typy silniční, krosové a nebo na dráhu. Tvrdé, a nebo úplně měkké. Kromě toho jsou i cenově velice výhodné.

Protože u běžců se předpokládá určitá míra otužilosti, tak se dá běhat v zimě prakticky pořád. Opět doporučujeme dvouvrstvá „zimní“ trika, mikiny a navrch silonovou šusťákovku. Čepice se již také dělají od obyčejných pletených po verze, které propouští pot ven, ale nepouští vlhkost dovnitř – ty jsou ovšem poněkud dražší, ale vydrží dlouhou dobu a ta investice se opravdu vyplatí.

V zimě je při běhu ale zapotřebí počítat s teplotou a vlhkostí vzduchu. Tělo funguje tak, že nejdříve „dává“ energii na zahřívání organismu na normální teplotu, a zbytek je možno využít k např. k běhu. Proto se běhá opravdu pomalu a spíše se můžeme věnovat stylu běhu a správnému dýchání.

Ani v zimě nesmíme zapomínat na pitný režim a doporučujeme jej nepodceňovat. V zimě se totiž potíme více než v létě. A co pít? Ideální jsou neperlivé minerální vody. Jinak máme vyzkoušené, že v zimě se hubne rychleji, pravda člověk se musí přinutit jít i do nečasu. Není to jako na podzim či na jaře, kdy je to spíše radost. V zimě je to hezké na ujetém sněhu a když svítí slunce. Samozřejmě pokud je opravdu špatné počasí – silný nárazový vítr, sněhová vánice, tak buď hala a nebo třeba to plavání a ono je druhý den zase lépe a dá se to odběhat.

Tak třeba se někde v parku a nebo na silnicích bez provozu potkáme. A přejeme pevnou vůli a tím i radost z výsledku, který se prostě dostaví, je to jen otázka času.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: