12. února 2008
Kategorie: Zvědavec

Osobnosti: Jan Švejnar

Kandidát ČSOB! Ještě horší varianta! Oběť obchodu politických stran! Neúspěšný ekonom a prospěchář! Profesůrek! Lhář! Podvodník! Tohle je jen výběr několika výrazů a slovních spojení, kterými byl „přivítán“ Jan Švejnar ve světě politiky. Není se však čemu divit, ne snad proto, že by tyto obvinění byla pravdivá, ale kvůli faktu, že Švejnar přináší do politiky čerstvý vítr. A ten nemají čeští politici rádi. Mohl by je totiž odfouknout od jejich koryt.

K Janu Švejnarovi najdete na našem serveru ještě jeden článek. Je to názor jednoho z členů redakce na tuto osobnost.

Student Honza a Profesor Švejnar

Ale hezky popořadě, protože Jan Švejnar se v ČR, natož v české politice, neobjevil jen tak znenadání, jak mnozí jeho odpůrci s oblibou tvrdí. Švejnar se narodil v roce 1952 v Praze, kde žil do svých sedmnácti let. V té době opustil Českou republiku a vydal se za svými rodiči do USA. V americe český Honza studoval na Cornellově univerzitě, kde se stál bakalářem. Poté přešel na magisterské a doktorské studium na prestižním Princetonu. Poté začal sám učit. Za svého působení ve spojených státech vystřídal 3 niverzity – Cornellovu, Pittsburghskou a v těchto dnesch často zmiňovanou Michiganskou. Na poslední zmiňované univerzitě působil v letech 1996-2004 jako ředitel ústavu Williama Davidsona, (Američan, jež patří mezi 200 nejbohatších lidí světa. Vlastní například hokejový klub Tampa Bay Lightning či basketbalový tým Detroit Pistones.) který měl v té době veliký význam pro hospodářskou politiku USA. Spolu s Madeleine Albrightovou, v té době ministryně zahraničí, zorganizoval řadu debat na půdě amerického kongresu, které se týkaly především zahraniční politiky USA vůči postkomunistickým státům, tedy i vůči ČR.

Švejnarův vliv na vývoj ČR

Profesor Švejnar se v totiž o Československo, či později o ČR opravdu zajímal. Na konci roku 1989 vydal studii Strategie ekonomické transformace Československa. Ta se stala jedním z materiálů, při z nichž se čerpalo při transformaci Československa. Od té doby se začal Švejnar vyjadřovat nejen k ekonomické, ale i k politické situaci u nás. Tvrdil (a tvrdí to i dnes), že pokud se chceme zařadit mezi vyspělé země, musíme se zaměřit na i na kulturu chování. Toto své heslo se nažil prosazovat i při spolupráci s českými politiky. Byl kupříkladu ekonomickým poradcem Václava Havla. Spolupracoval také s českými premiéry, například s Milošem Zemanem, Jiřím Paroubkem či s Mirkem Topolánkem. Své teorie konzultoval i s Miroslavem Kalouskem, Bohuslavem Sobotkou, Milanem Urbanem či Martinem Bursíkem. Lze tedy vidět, že jeho rady nevyužívala jen určitá strana, nýbrž skoro celé politické spektrum.

CERGE

Nejdůležitější z věcí, které pro ČR udělal je pak podle Švejnara založení CERGE (Center for Economic Research and Graduate Education) na Karlově Univerzitě v roce 1991. Česky: Centrum pro ekonomický výzkum a doktorské studium. Na vzniku této instituce se podílel i Josef Zieleniec, či bývalý Švejnarův zaměstnavatel, Pittsburghská univerzita. Za rok se CERGE spojilo s Národohospodářským ústavem Akademie věd České republiky (The Economics Institute, EI). Tím jeho význam ještě posílil. Dnes na CERGE-EI vzdělávají stovky českých i zahraničních ekonomů.

Jan Švejnar tady a teď

V dnešní době se Švejnar řadí mezi uznávané ekonomy, a to jak doma (v ČR i USA), tak i ve světě. Specializuje se předevšém na ekonomii rozvojových zemí a transformací. Je poradcem několika mezinárodních institucí i velkých podniků. V USA stále působí na univerzitě v Michiganu, kde je ředitelem centra pro mezinárodní politiku. V česku působí v institutu CERGE-EI, a to hned v několika pozicích.

Soukromí

Jan Švejnar není jen ekonom, profesor či poradce politiků. Je to také manžel a otec. Jeho manželka Katherine Terrellová je také ekonomka, její skripta byli dokonce u nás používány jako první učebnice ekonomie práce. Syn Daniel Švejnar bydlí v New Yorku a živí se jako investiční bankéř. Dcera Laura Švejnarová studuje. A hádejte kde? Ano, správně, opět je to Michiganská univerzita. Je to taková „revolucionářka“ rodiny, jelikož jako jediná nestuduje finančnictví, nýbrž psychologii. Díky svému vzdělání pak možná zjistí proč má její otec rád lyžování, tenis, hru na kytaru, klasickou hudbu či Jazz.

Prezident?

O osobě Jana Švejnara se širší česká veřejnost dozvěděla teprve před pár měsíci, kdy se o něm začalo uvažovat jako o kandidátovi na pozici prezidenta naší země. Navrhla ho tzv. protiklausovská koalice. To mu spíše uškodilo, protože Švejnar nekandidoval pro sebe, ale proti Klausovi. Jak už všichni víme, neuspěl. Ukázal však jaký má v sobě potenciál, ač je Klausovi hodně podobný (jejich názory jsou z většiny stejné či podobné, jelikož jsou oba dva pravicoví ekonomové) dokázal strhnout obdivuhodnou skupinu lidí na svou stranu. Nutno připomenout, že Klaus mu svým chováním hodně pomohl. Chování, to je asi největší rozdíl těchto ekonomů. Jedna část Švejnara podporuje díky tomu, že je přístupný diskusím, druhá ho zatracuje že se chová ve stylu – kam vítr, tam plášť.

Jan Švejnar a politika

Co bude dále? Vytratí se profesor po neúspěšné volbě do spojených států a česko bude zase jen navštěvovat? Nebo zůstane a bude se v politickém životě angažovat dále? Pro druhou možnost má teď dobré předpoklady. Mohl by si založit svoji vlastní politickou stranu. V naší zemi chybí strana z pravé strany politického spektra, která by mohla konkurovat ODS. A zájem vstoupit do strany i volit ji by určitě nebyl malý. A za 5 let by mohl stranu opustit a kandidovat na prezidenta ČR, tentokráte úspěšně. Uvidíme, jak se profesor rozhodne.

Zdroj / foto: jansvejnar.cz.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: