16. února 2008
Kategorie: Zvědavec

Názor: Švejnar je pro mě muž roku 2008

Jeden z členů naší redakce – literát – se chtěl vyjádřit k osobě profesora Jana Švejnara. A proto, že jsme redakce demokratická, umožnili jsme mu to.

Kariéru a přítomnost prof. Jana Švejnara v ČR sleduji cca 15 let. Znám i jeho názor na tzv. privatizaci ze které se posléze vyklubal největší podvod a loupež v dějinách lidstva. Ukrást Monu Lisu nebo prodat Karlštejn, to není až takový problém, ale rozkrást prakticky celé národní hospodářství celého státu, to už je „majstrštyk“. Tehdejší aktéři většinou zmizeli i s penězi do zahraničí a nebo působí v privátní sféře. Zůstal nám na očích jenom jeden, Václav Klaus, který o sobě rád tvrdí, že je pravicový ekonom. Tento tzv. pravicový ekonom ovšem rozebral naše hospodářství, a „potopil“ značné množství podnikatelů a podnikatelských subjektů svými „balíčky“. Co se také mohl naučit z tržní ekonomiky? Vždyť žil obklopen plánovitým hospodářstvím, které řídila „vševědoucí“ strana.

Rozdíl mezi ekonomickým vzděláním prof. Švejnara a V. Klause je jistě také jeden z důvodů, proč se V.Klaus neodvážil diskutovat veřejně s prof. Švejnarem. Ten navíc je proti němu světoběžník a má zkušenosti z mnoha zemí světa a je poradcem kromě jiných např. Světové banky nebo Maďarska. Je to světově uznávaná osobnost, zatímco V. Klause neznají kloudně ani v Evropě. On k tomu také není důvod, pokud se nezajímají o kuriózní způsob naší rádoby privatizace. Nic jiného tento egocentrik a arogantní ješita nedokázal. Nyní dokázal další kousek, který není hoden obdivu. Jeho strana modrých ptáků dokázala jakýmisi „jistě legálními“ metodami zajistit 19 chybějících hlasů, a tím jej znovu dosadit do funkce našeho /nebo spíše jejich/ prezidenta.

Každopádně se ve volbě prezidenta prof. Švejnar ukázal jako velmi vzdělaný, kultivovaný a osvícený politik. Nestrhává pozornost na sebe uměle, má své charizma. Nechce, aby soudy a strany a vláda sloužily prezidentovi, jako jeho protikandidát. Získal si přízeň velké části veřejnosti a pokud konečně bude schválena přímá volba prezidenta, má již nyní velkou šanci být v ní zvolen.

Mohl by nyní založit stranu. O voliče by nouzi jistě neměla a ta změna by byla jistě vítaná. Tedy voliči, protože naše tzv. zavedené strany by to samozřejmě nesly velmi těžce. Jen je otázkou zda máme dost inteligentních, nezkorumpovatelných lidí, ochotných sloužit a nikolv se politikou živit. Protože to by měli být členové takové strany. A tady si nejsem moc jistý. Slušní a zajištění lidé do bahna naší politiky nebudou asi chtít vstoupit. Opak by mě příjemně překvapil. Každopádně děkuji prof. Švejnarovi, že se důstojně zhostil pro něj nové role a zanechal jenom ten nejlepší dojem svým vstřícným a nepartajním vystupováním.

Pro mne je to MUŽ roku 2008.

Zdroj / foto: jansvejnar.cz.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: