
8 zajímavostí o vesmíru, které vám ve škole nejspíše neřekli
Vesmír je úžasný a nekonečný prostor, který stále skrývá spoustu tajemství. I když jste možná ve škole slyšeli o planetách a hvězdách, existuje spousta věcí, které zůstaly nevyřčené. Připravili jsme pro vás 8 nečekaných a zajímavých faktů o vesmíru, které vás určitě překvapí.
1) Vesmír má svůj zvuk
Možná si myslíte, že vesmír je zcela tichý, protože tam není vzduch, který by přenášel zvukové vlny. Pravda je však mnohem zajímavější. Vesmír sice nemá zvuk ve smyslu, jak ho známe zde na Zemi, ale například pomocí rádiových vln je možné „poslouchat“ různé signály z vesmíru. NASA dokonce nahrála „zvuk“ Jupiteru nebo Saturnu pomocí detektorů rádiových vln.
2) Ve vesmíru byste zestárli pomaleji
Teorie relativity Alberta Einsteina vám možná ve škole zamotala hlavu, ale zde je jednoduchá ukázka toho, jak to funguje. Kdybyste cestovali velmi rychle (například rychlostí blízkou rychlosti světla), čas by pro vás běžel pomaleji než pro lidi na Zemi. Astronauti na Mezinárodní vesmírné stanici už zažívají tento fenomén, i když v mnohem menší míře.
3) Na Venuši prší kyselina
Venuše je místo, kde byste rozhodně nechtěli strávit dovolenou. Nejenže má povrchovou teplotu okolo 460 °C, ale také zde padají deště z kyseliny sírové. Atmosféra Venuše je extrémně hustá a plná toxických látek, což z ní činí jedno z nejméně pohostinných míst ve sluneční soustavě.
4) Ve vesmíru je „diamantová planeta“
Vesmír ukrývá neuvěřitelné objekty, a jedním z nich je planeta 55 Cancri e, která je částečně tvořena diamanty. Tato planeta je dvakrát větší než Země a nachází se asi 40 světelných let od nás. Vzhledem k tomu, že je složena z uhlíku, pod extrémním tlakem a teplotou, se velká část jejího povrchu přeměnila na diamanty.
5) Černé díry nejsou prázdné
Černé díry jsou jedním z největších mystérií vesmíru. Mnozí si představují, že jde o prázdné „díry“ v prostoru, ale to není tak úplně pravda. Černé díry jsou oblasti s tak silnou gravitací, že dokážou vtáhnout vše, včetně světla. Uvnitř se nachází singularita, kde se hmotnost shromažďuje do nekonečně malého bodu. Navíc, černé díry také vyzařují slabé množství záření, známé jako Hawkingovo záření.
6) Voda ve vesmíru existuje
Voda není výhradně záležitostí naší planety. Ve vesmíru byla nalezena voda v různých podobách – od ledu na povrchu měsíců až po vodní páru v atmosféře vzdálených planet. V roce 2011 astronomové objevili obrovský mrak vodní páry kolem kvazaru vzdáleného 12 miliard světelných let. Tento mrak obsahuje tolik vody, že by mohl naplnit všechny oceány Země 140 bilionkrát!
7) „Tiché“ výbuchy supernov
Když hvězda vybuchne a stane se supernovou, je to jeden z nejvíce destruktivních procesů ve vesmíru. Na Zemi bychom ho ale nemuseli slyšet, i když by byl velmi blízko. Výbuch by byl totiž „tichý“, protože zvukové vlny potřebují prostředí k šíření, a vakuum vesmíru jim to neumožňuje. Co bychom ale mohli vidět, je obrovský jas, který může být tak silný, že překoná světlo celé galaxie.
8) Vesmír se neustále rozpíná
Vesmír není statický. Od Velkého třesku se neustále rozpíná, a to stále větší rychlostí. Tento fenomén byl poprvé objeven v roce 1929 astronomem Edwinem Hubblem, který zjistil, že galaxie se vzdalují od sebe. Dnes víme, že za zrychlováním rozpínání vesmíru stojí tzv. temná energie, záhadná síla, o které vědci stále mnoho nevědí.