Hezké tělo je také sportovní výsledek – 1.část

“Chceš-li znát stav svého mozku, sáhni si na své lýtko.” Aristoteles.

Protože neustále vidím podivné reklamy na diety a prášky, kde se dá „zázračně zhubnout a samozřejmě již nepřibrat, a to vše do 30 dnů, tak jsem se rozhodnul napsat něco o tomto tématu.

Takže článek je určen všem, tedy ženám i mužům, kteří chtějí shodit nějaké to kilo a mít pevnější a hezčí postavu.

Chce to jenom trochu vůle, času a nejlépe parťáka a nebo parťačku, neboť ve dvou se to lépe táhne.

Pokud jste rozhodnuti něco dělat s líným tělem a přibývajícími kilogramy, tak zapomeňte na výše uvedené diety a prášky. Nefunguje to. Pokud zhubnete, tak zase přiberete, omezují vás v jídle a v neposlední řadě mají spoustu vedlejších účinků. Jedním z nich je i výrazně ochuzený finanční rozpočet.

Já sám sportuji od svých 13ti let a dělal jsem závodně dost sportů na poměrně vysoké úrovni. V některých jsem získal i licenci trenéra. Moje míry jsou 189/74 kg, ale váha závisí na ročním období. V závodním období např. na MČR v hale jsem schopen váhu snížit na 69 kg. I tak si stále udržuji poměrně stabilní váhu a opticky stejnou postavu. Ani v dobách, kdy jsem hrál hokej a fotbal a měl 91 kg, jsem na pohled rozhodně nevypadal jako tlouštík. Měl jsem pouze více svalové hmoty než nyní. To jenom jak to dělám já.

Pro každého kdo chce zhubnout a trochu si vylepšit postavu je tento způsob zcela špatný. Posilovny, fitka, aerobic – to vše je hezké, ale je potřeba velmi dobrého trenéra a jasnou představu o tom jak chci svoji postavu změnit. Protože si nemyslím, že by většina chtěla mít postavu kulturisty/tky/ a nebo naopak běžce z Keni, tak zkusíme jednoduché možnosti, kde se můžeme trénovat sami a moc nás to ani nebude stát. Tedy kromě bot a oblečení, tam jen upozorňuji, že sportovat máte tak oblečeni, aby vám v oblečení nebyla zima když ještě nerozehřátí vycházíte z domu a nesmí vám prochladnout prsní kost. V zimě se osvědčují noviny za bundu.

Základem je tedy vytyčit si cíl, kterého chci dosáhnout a nedávat si jasný termín. Ten se dá určit až zhruba po 1 – 2 měsících aktivity a zbytečně by vás znervózňoval. Dále si vybrat aktivitu, která je nám blízká a máme podmínky k jejímu provozování. Nabízím cyklistiku, běh, plavání, běh na lyžích a turistiku /resp. dlouhou denní chůzi/. Tyto sporty, ač to tak nevypadá, mají všechny něco společného. Dají se vykonávat s fyzickým úsilím na rychlost a nebo s velmi malým ale dlouhotrvajícím výdejem energie na vytrvalost. Když už tedy víme co budeme dělat a máme i s kým, není podmínkou někdo je v pohodě schopen sportovat sám, a nebo v průběhu těchto aktivit se s někým spojí. U běžců na www.behej.com, www.beh.cz a jiných jsou dokonce odkazy na lidi, kteří hledají tréninkové partnery. Pražáky odkazuji na Traged Team, volné sdružení běžců pro radost. Zásadní chybou je, že většina takto začínajících si myslí, že je potřeba hodně dřít a výsledek se rychle dostaví. To je omyl, výsledek se sice dostaví, ale úplně jiný. Tělo se přetrénuje a odmítne další zatěžování. To každého psychicky tak zlomí, že s pohybem přestane a většinou navždy. Takže takový univerzální návod u všech výše zmíněných sportů. Začínejte velmi pomalu a krátkými vzdálenostmi. U cyklistiky a běhu pokud možno na rovinách, kopce nejsou vhodné.Můžete si určenou vzdálenost i rozdělit a překonat ji třeba na 3x. V přestávce se protáhněte, začíná se vždy od hlavy a pokračuje se směrem dolů. Dále aktivita musí být maximálně do 115 tepů za minutu a nesmíte se zadýchat. Při běhu nebo jízdě na kole se to pozná tak, že lze volně komunikovat s tréninkovým partnerem. Navíc musíte mít stále pocit, že by jste mohli zrychlit, ale nedělejte to. Jinak hned po začátku vám tep vyběhne malinko výše, pak klesne a udržuje se na stabilní hodnotě a ta by měla být opravdu max. 115/min. No a proč tedy takto „pomalu“? Protože při vyšších zátěžích nebo kopcích, tělo začne spalovat cukry a svalový glykogen, a nikoliv tuky. Vaše představa je ale zhubnout a spálit tuk a ten tělo spaluje jen při delší, ale velmi mírné zátěži. To je vědecky ověřený fakt. A kam by jste se měli dostat? U běhu na cca 40 – 45 min. volného běhu tj. 6:30 – 7:30 min/km 3 – 4 x týdně. Na kole by to mělo být cca 25 km, tedy velmi pomalu 90 minut a HLAVNĚ vždy na lehký převod, v žádném případě nepoužívat těžké převody vyžadující větší úsilí.. U plávání, u kterého platí také že plavat musíme velmi volně, měnit styl a dýchat uvolněně, tam bychom např. mohli plavat 5 a postupně 10x 2 minuty. Postupně je spojovat až poplaveme 20 – 30 minut v klidu a jako jeden úsek. Chůzi můžeme pojmout jako takovou rychlejší procházku a měli bychom ujít postupně /i rozděleně/ 8 km. Pak již v celku a dostat se na cca 10 km 4x týdně.

Pokud běháte rychleji, do kopců a nebo na kole jezdíte na těžké převody, tak nebudete spalovat tuk a ještě vám začne růst svalová hmota. Tím přiberete na váze, což vypadá absurdně, ale je tomu tak. Stejný efekt má logicky posilovna. Pokud tam nevyužijete výše uvedeného a pak stačí cvičit s velmi malou zátěží ale hodně opakování a více sérií. Tedy dřepy s 60 kg činkou vám rozhodně s hubnutím nepomohou. Zato dřepy s činkou do max. 20 kg, ale např. 5 x 30 opakování a postupně spojovat, tak to by mohlo být ono. Mně se např. osvědčily výstupy na špičky buď bez zátěže a postupně až 500x a nebo s 15 kg činkou /tyčí/ a 250x. To samé platí pro všechny svalové skupiny, které bychom měli procvičit všechny. Malá nebo žádná zátěž , velký počet opakování a pomalu s klidným dechem a tepem opět do 115/min. Tak moderní spinning, kde ve vydýchaném vzduchu slušně likvidujete průdušky, je to nudné a výsledek se většinou také nedostaví, tak tam je také jediná možnost. Nastavit velmi nízkou intenzitu a šlapat velmi dlouho a pomalu. Účelem není vypotit 3 kg vody, které zase doplníme, ale spalovat tuky. To je potřeba si uvědomit. Pokud vydržíte a dostanete se na časy, které jsem napsal jako minimum, tak se vám i sníží paradoxně chuť k jídlu a to vám opět pomůže.

Jinak každá tato aktivita funguje jenom pokud se dělá pravidelně a alespoň 3x ale spíše 4x týdně. 1 – 2x nemá smysl, tělo tuto aktivitu neumí správně vyhodnotit a metabolismus se tím nijak neovlivní. Další věcí je, že v začátcích nás „bolí celé tělo“. Tady doporučuji po prvním dnu jít ihned znovu, rozcvičit se a hýbat znovu. Ta největší únava se vždy dostavuje až po 2 dnech. Tedy si můžeme 3. den dát volno a pak zase sportovat. Ideální by bylo, kdyby jste jeden den trochu přidali, druhý den dávku snížili a třetí den měli volný. A takto stále. Takže by jste sportovali 20 dnů v měsíci. Když se dostanete na tuto metu a na výše uvedené dávky, tak se nesedřete a výsledky budou zaručené. Navíc se vám do těla začnou vyplavovat hormony – endorfiny. Ty tlumí bolest a navozují pocit euforie. Ale to už je bonus pro ty kteří vydrží a až tento pocit poznáte, tak už nebudete sportovat jen kvůli postavě, za to vám ručím.

Autor: Sportak vysledky.cz

Sdílet tento příspěvek na

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *