03. srpna 2023
Kategorie: Požitkář

Moravské ryzlinky – Královská odrůda světových vín

Moravské ryzlinky jsou bezpochyby jednou z nejvzácnějších a nejvýznamnějších odrůd vinné révy na světě. Tato starobylá odrůda, někdy nazývaná „královskou“, zaznamenala úspěch na mezinárodní scéně, a to nejen na domácí půdě, ale také v tvrdé konkurenci mezinárodních vinařských velmocí. V tomto článku se podíváme na to, co dělá z moravského ryzlinku tak výjimečné víno a jak si vede ve srovnání s ostatními význačnými ryzlinky světa.

Moravská ryzlinková revoluce

Moravské ryzlinky mají bohatou historii, ale teprve v nedávné době začala jejich skutečná renesance. Na mezinárodní scéně zaujaly pozornost výjimečnými výsledky na prestižní soutěži Best of Riesling. Nedávné události dokazují, že tato odrůda je způsobilá konkurovat i těm nejlepším na světové vinařské scéně. V soutěži Best of Riesling, která se koná v německém Neustadt an der Weinstrasse, získalo 22 moravských vín ocenění s alespoň 87 body, což potvrzuje jejich excelenci a kvalitu. Až 180 vín z celého světa dosáhlo hodnocení nad 90 bodů, z toho 4 z Moravy.

Různé vinařství, jednotná kvalita

Výjimečným vinařstvím, které se prosadilo na mezinárodní scéně, je B\V vinařství z jihomoravských Ratíškovic. S 12 oceněnými ryzlinky, z toho 2x s výjimečnými 92 body, se stalo jedním z nejúspěšnějších v tomto ročníku soutěže. Další úspěšná vinařství, jako Spielberg z Archlebova nebo Václav a Sonberk, také dosáhla významných ocenění za své ryzlinky.

Aroma a chuť

Moravské ryzlinky mají nezaměnitelné aroma a lahodnou chuť. Jejich vůně je plná broskví, meruněk, liči a jemných květinových tónů. Vína z této odrůdy jsou často suchá s příjemnou kyselinkou, která dodává vínům svěžest a eleganci. Díky svým unikátním vlastnostem jsou ryzlinky rýnské mezi nejvyhledávanějšími a oceněnými víny na světě.

Moravské ryzlinky se svým jedinečným charakterem a kvalitou patří k nejlepším vínům z této odrůdy na světě. Jejich úspěchy na mezinárodních soutěžích potvrzují, že moravská vína jsou schopna konkurovat i největším vinařským regionům. Vinaři na Moravě si zaslouží uznání za jejich pečlivou práci, která vede k tvorbě těchto vynikajících a ceněných vín.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: