20. února 2008
Kategorie: Filmmaniak

O filmu: Transformers! Vrchol propagace?

Tak jsem se konečně koukl na snímek režiséra Michaela Baye. Filmy, jež točí Michael Bay, už nejsou opěvované. Kupříkladu jeden z jeho posledních filmů – Ostrov – v kinech neuspěl, i přesto, že mě se líbil. Bay chystal návrat a chtěl uspět a tak natočil jednu obří reklamu.

Ano, i tak se dá nazvat film Transformers. Nejde tu o děj, ani o nějakou vznešenou myšlenku, jenž chce autor divákům předat. Jde zde jen o prodej. Jestli jste šli na tenhle film do kina, mohli jste si stejně tak nahrát reklamní spoty a koukat na ně dvě hodiny.

Kdybyste to ale udělali nastal by jeden rozdíl. Rozdíl v kvalitě reklamy! Film Transformers je jedna z nejlepších reklam, kterou jsem kdy viděl. Přeměňovací roboti jsou určeni především pro děty. A hlavně ty tenhle filmový počin těžce zasáhl. Dovedu si představit, že rodiče museli od dětí slyšet prosby o tom, ať jim ty úžasné roboty koupí. A na oplátku slibovali, že budou hodní a že si zlepší známky ve škole. Záleželo už jen na rodičích, jak se rozhodli.

Ale teď k filmu. Na planetě Zemi je jeden cenný předmět, který chtějí získat dvě skupiny robotů, jedna chce pomocí něho ovládnout svět, vesmír a kdo ví co ještě. Druhá skupina chce lidi a ostatní rasy (asi mravence, žížaly a taky pštrosi) ochránit a předmět zničit. Tedy typický souboj dobro versus zlo, do kterého se připletou bezmocní lidé.

Film také pojednává o lásce jednoho studenta ke studentce druhé. Ona je oblíbená a on ne. Ona o něm ani neví, ale on ji zbožňuje. Typická americká lovestory.

Vše samozřejmě skončí americkým happyendem. Dobří roboti zvítězi a dívka se zamiluje do chlapce a všichni budou žít šťastně až do té doby, než zase přiletí nějaký zlý robot.

Říkáte si, že tenhle film musel být nuda? Ano, zpočátku to opravdu moc záživné nebylo. Ale autor se zjevně dokázal inspirovat v baroku, jehož cílem bylo ohromit a uchvátit. A tak přišli na řadu ohromní roboti a jejich obrovské souboje. To byl tahák filmu a ten vyšel dokonale. Majestátní bytku na ulicích New Yorku se opravdu povedli. Rozhodně to bylo lepší než koukat na hospodyňku, jež tvrdí že ten její prací prášek vypere vaše prádlo do nejbělejší bílé…

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: