29. února 2024
Kategorie: PR tipy

Suchý únor a psychické zdraví: Pozitivní dopady na vaše myšlení a náladu

Už jste slyšeli o suchém únoru? Tato iniciativa má za cíl poukázat na negativní projevy spojené s častým popíjením alkoholu. Dnes se podíváme na to, jaký může mít jeden měsíc abstinence vliv na vaši psychiku a myšlenkové pochody.

Máte po ránu deprese?

Pití alkoholu je často spojeno s depresemi, ať už jde o ty, které vás k požití alkoholu vedou, nebo o ty, které jsou spíše důsledkem pití. Zejména ty druhé zmíněné během suchého února rychle odezní.

Především pokud pijete příliš často, se totiž po ránu dostavuje pocit provinění. Kromě toho, že je vám špatně po fyzické stránce – na kocoviny si nikdo nikdy nezvykne – ještě myslíte na to, že ráno spíte do oběda, nebo v horším případě jdete do práce, kde rozhodně nepodáte 100% výkon. S pitím je často spojeno odkládání povinností, rušení domluvených schůzek nebo nedosahování vlastních cílů.

Když pít přestanete, najednou jste po ránu plní energie, v práci budete plnit úkoly s předstihem a dostatek času si zvládnete udělat i na rodinu nebo přátele, kteří s vámi u alkoholu tak často neposedí. Díky tomu depresivní stavy mnohdy vystřídají návaly euforie z toho, jak se váš život najednou zlepšil.

Za dobrou náladu může i trávení

Není tajemstvím, že přemíra alkoholu může mít negativní vliv na trávení. Zejména oblíbené vysedávání u piva, kdy za jeden večer vypijete mnoho litrů tohoto nápoje, našim trávicím orgánům příliš neprospívá. Když tedy alkohol vysadíte, budete se v tomto ohledu cítit mnohem lépe. Celkově se zlepší váš metabolismus – dobré trávení je základem zdraví –, což vám nevyhnutelně přidá na náladě. Ostatně se říká, že ve zdravém těle je zdravý duch. A nadměrné pití má se zdravým životním stylem společného pramálo.

Začnete o sobě více přemýšlet

Možná budete namítat, že během večírků řešíte i svůj vlastní život a přemýšlíte nad tím, co děláte špatně a co byste mohli změnit. Jenže realita je většinou taková, že jde o planá slova, která zůstávají na večírku, v baru či hospodě a k realizaci nikdy nedojde. Teprve s „čistou hlavou“ a dostatkem času mnohdy dojde k tomu, že si uvědomíte, jak je změna žádoucí a začnete na ní skutečně pracovat.

Prvním krokem může být, že po suchém únoru sice nebudete abstinovat, ale oproti předchozímu stavu množství konzumovaného alkoholu značně omezíte. Ostatně to je jedním z hlavních cílů suchého února jako takového – uvědomit si, že alkoholu je ve vašem životě možná až příliš a trochu přibrzdit by bylo žádoucí.

Nadšení budete i při pohledu na účet

Každý den sednete do hospody „na jedno“ s přáteli a říkáte si, že útrata není vysoká? Když tyto večery posčítáte – a přiznáte si, že u jednoho piva to nikdy nekončí – najednou zjistíte, že za měsíc kvůli alkoholu utratíte několik tisíc korun. Suchý únor vám tedy zlepší náladu tím, že zjistíte, kolik peněz jste byli schopni za měsíc ušetřit a přitom se vlastně cítíte lépe a nic vám nechybí.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: