21. října 2022
Kategorie: Sportovec

Znáte sport hokejbal?

Lední hokej patří k nejpopulárnějším sportům u nás. Mohou za to úspěchy naší reprezentace, a to zejména novodobě v éře Nagana a zlatého hattricku. Bohužel ne každému se poštěstí, aby hrál na profesionální úrovni, ať už po finanční stránce, nebo že k tomu nemá potřebné dovednosti. Naštěstí existuje podobná varianta tohoto milovaného sportu, který je dostupnější.

Hokejbal je velice podobný, až identický v porovnání s ledním hokejem, oproti třeba florbalu. Hraje se na pevném povrchu hřiště (beton, asfalt nebo plastový povrch). Hráči nebruslí, používají sportovní obuv. Výstroj je menší, protože není potřeba takové ochrany, jak u hokeje. Hokejka zůstává, používá se plastový míček, dříve se používal tenisový balónek naplněný vodou. Ještě jednou výraznou změnou oproti hokeji je, když útočící tým vejde do soupeřova pásma, tak získá pásmo prodloužené až po polovinu hřiště, což bývá výhoda zejména v přesilových hrách.

V čem jsou přednosti hokejbalu

Mnoho neznalých lidí si plete hokejbal s pozemním hokejem, což je velký omyl. Podobnost je takřka nulová, liší se ve všech sférách. Hokejbal nedosahuje takové atraktivitě, jako lední hokej, ale přesto dokáže nabídnout řadu předností. Jak už jsme psali výše, tak je dostupný všem a děti už si od malička hrávají na hřištích mezi sebou. Finančně je rozhodně levnější záležitostí oproti hokeji. Chod hokejbalového klubu není vůbec náročný, postačí k tomu pouze hřiště s danými objekty. Lepší kluby u nás v republice využívají krytého stadionu.

Hokejbal se těší velké popularitě mezi mládeží, a to díky především:

  • Dobrá bezpečnost
  • Snadná organizace
  • Oslovení populace od nejmenších, až po nejstarší
  • Finanční dostupnost

Hokejbal v Česku

Ligová struktura v Česku vypadá následovně. Dvanáctičlenná extraliga je doplněna dvěma skupinami v 1. lize. Poté je 2. liga a pod ní už regionální, respektive oblastní. Abychom nezapomněl na ženy, tak ty mají taky svou vlastní ligu, stejně jako mládež (junioři, dorost, starší a mladší žáci, přípravka a minipřípravka. Mezi nejúspěšnější týmy posledních let patří HC Kert Park Praha, HBC ALPIQ Kladno a HBC Autosklo-H.A.K. Pardubice.

Co se týče mezinárodního pole, tak nejvíce úspěšnou zemí je Kanada se ziskem 6 zlatých medailí (6-3-3). Na druhém místě Slovensko (5-2-6) a na třetím Česko (3-6-3). Potom už je veliká propast, kdy USA získala jednu stříbrnou a bronzovou medaili. Poslední mistrovství se odehrálo letos v červnu v Kanadě, kdy náš výběr nestačil na domácí Kanadu, stejně jako ženský výběr.

Zdroj / foto: Suomen Ballhockey

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: