23. října 2020
Kategorie: Sportovec

Kirkwallské ba: historický sport, u něhož praskají kosti

Pokud jste nežili ve Skotsku nebo na Orknejích, o tomhle sportu jste pravděpodobně nikdy neslyšeli. Jde přitom o jeden z nejstarších a nejdéle hraných sportů vůbec, který navíc nemá prakticky žádná pravidla. Proto také patří mezí nejdrastičtější sporty vůbec. Někteří odborníci soudí, že se hrou jménem ba inspirovalo ragby a další podobné moderní míčové hry. Podle jednoho záznamu z konce 18. století se ba dokonce promítlo i do fotbalu.

Horňáci proti Dolňákům

Jak už jsme uvedli, tvůrci ba si s pravidly příliš hlavu nelámali. Snad proto, že podle legendy jde původně o sport Vikingů, kteří si na fair play nikdy příliš nepotrpěli. Městečko Kirkwall, kde se hra dvakrát do roka hraje, se rozdělí podle tradice na dvě skupiny – Uppies a Doonnies, což bychom mohli přeložit jako Horňáci a Dolňáci. Rozdělení je zeměpisné, nikoli podle preferované části ženského těla.

Stovky hráčů i hráček

Do hry jsou tak zapojeny stovky lidí. Jediná šance, jak se vůbec nezúčastnit, je odcestovat z města, nebo se alespoň zamknout doma. V obou případech ale dotyčný klesne v očích svých sousedů. Na libovolný počet hráčů, obvykle zhruba 350, je ve hře jen jeden míč a zápas trvá i deset hodin. Dolňáci musí s využitím všech dostupných prostředků dopravit míč do místního přístavu, Horňáci se pokouší dostat jej do Viktoriiny ulice. Dokud není míč v jedné z cílových oblastí, hra pokračuje. Trasa pak není podstatná a často se stává, že hráči na dlouhé hodiny uvíznou v některé z úzkých postranních uliček.

Město jako před náletem

Protože při zápase dochází nejen k ošklivým zraněním hráčů, ale často také ke škodám na majetku, celé město se na utkání připravuje podobně jako na letecké bombardování za druhé světové války. Z ulic zmizí všechna auta, výlohy jsou zabedněné a městský mobiliář je odstraněn z veřejných prostranství. Zmizí také pouliční stánky a kameloti.

Několik zajímavých faktů o ba:

  • Ba se prokazatelně každoročně hraje již od roku 1650
  • Hráči nemají žádné dresy – v Kirkwallu se všichni znají
  • Jakmile je hra zahájena, nelze ji přerušit. Zranění jsou ošetřováni a kříšeni během zápasu

Zdroj / foto: orkney.com.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: