24. prosince 2021
Kategorie: Sportovec

Dominik Hašek: jeden z nejlepších hokejových brankářů historie

Pokud přijde řeč na nejlepšího hokejistu světa, téměř každý má jasno. Jeden muž se totiž vymykal všem srovnáním – Wayne Gretzky. Mezi brankáři někoho, kdo by podobným způsobem dominoval, nenajdete. A přesto mají minimálně Češi jasno, nejlepším hokejovým brankářem všech dob byl Dominik Hašek, přezdívaný Dominátor.

Z Pardubic na vojnu a za oceán

Dominik Hašek začínal kariéru v rodných Pardubicích, kde se brzy stal brankářskou jedničkou. S Pardubicemi také dvakrát vyhrál československou ligu. Na podzim roku 1989 musel ovšem Hašek na vojnu, a tak poprvé změnil dres – přestoupil do armádního týmu Dukla Jihlava. Do NHL poprvé nakoukl až po absolvování povinné vojenské služby, kdy oblékl dres Chicaga Blackhawks. Černí jestřábi jej draftovali již v roce 1983, ale Hašek se dříve do Spojených států vydat nesměl, musel by emigrovat.

Tažení za Stanley Cupy

Haškovy začátky v nejlepší hokejové lize světa nebyly příliš zářné, v prvních sezonách pendloval mezi farmou v Indianapolis a prvním týmem v Chicagu. Za ten nakonec odehrál jen 25 ligových zápasů, po nichž se přesunul do Buffala Sabres, kde se hned ve druhé sezoně konečně prosadil a získal také svou první Vezina Trophy. Přestože se Haškovi po celou dobu působení v Buffalu dařilo, na vysněný Stanley Cup nedosáhl, hned dva ale získal později v dresu Detroit Red Wings.

Naganský hrdina

Do srdcí českých fanoušků se Dominik Hašek nejvíce zapsal svými výkony na olympijském turnaji století v Naganu, kde podceňovanému týmu pomohl k celkovému triumfu a stal se také nejlepším brankářem celé akce. Kromě zlaté olympijské medaile se může Hašek pochlubit také těmito individuálními oceněními:

  • Šest Vezina Trophy pro nejlepšího brankáře sezony
  • Dvě Hart Memorial Trophy pro nejužitečnějšího hráče NHL
  • Dvě Ted Lindsay Award pro nejužitečnějšího hráče NHL podle hlasování samotných hráčů
  • Největší procentuální úspěšnost zásahů v celé historii NHL – 92,2 %

Zdroj / foto: nhl.com.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: