31. března 2023
Kategorie: Sportovec

Cyklistika a její přínos pro naše zdraví

Pravidelná fyzická aktivita je nezbytná pro naše tělo a organismus. Udržuje nás nejen ve fyzické kondici, ale ochrání nás i před vážnými chorobami, jako je obezita, cukrovka, rakovina a další.

Pravidelná jízda na kole je ideální aktivitou, jestliže máte sedavý způsob života (třeba pracovně). Pro toho, koho nebaví běhání, neumí bruslit, tak je kolo vynikající alternativou, a ještě k tomu zábavnou. Jízda na kole do práce, obchodu je vynikajícím způsobem, jak ušetřit finance, životní prostředí, čas a nabrat fyzickou kondici.

K celkovému zlepšení zdraví stačí 2-4 hodiny cyklistiky týdně. Jízda na kole není tak fyzicky náročná, jako jiná cvičení. Během šlapání do pedálů je zapojena spousta svalů. Naučit se jízdu na kole je jednoduchou záležitostí a nevyžaduje vysokou úroveň fyzické dovednosti, tedy pokud se bavíme o rekreačním způsobu.

Zdravotní přínosy pravidelné jízdy na kole

Cyklistika patří k aerobním cvičením, což zlepšuje stav srdce, cév a plic. Ve výsledku získáte zvýšenou kardiovaskulární zdatnost, svalovou sílu a pružnost, zlepšenou pohyblivost kloubů, držení těla a koordinace, zpevní se vám kosti. Naopak se vám sníží hladina stresu, hladina tělesného tuku, úzkost a deprese.

Pokud patříte k silnějším až obéznějším lidem, tak cyklistika je pro vás ideální. Samozřejmě, běhání je třeba efektivnější, ale hodně lidí to vzdá, protože je to moc náročné. Jízda na kole je přeci pohodlnější. Cyklistika společně se zdravým jídelníčkem vám pomůže se zbavit přebytečného tuku. Jenom pouhá hodina jízdy čítá zhruba 300 spálených kalorií.

Spojitost s kardiovaskulárními onemocněními

Riziko kardiovaskulárního onemocnění (mrtvice, vysoký krevní tlak, infarkt) se pravidelnou jízdou na kole snižuje. Nutno dodat, že posilujete i také srdeční svaly, snižuje klidový puls i hladinu krevního tuku.

Na základě zjištěných výzkumů je dokázaná spojitost mezi jízdou na kole a rakovinou tlustého střeva či prsu. Pravidelnou jízdou na kole se snižuje riziko rakoviny.

Pomocník proti cukrovce

Nedostatek fyzické aktivity podporuje vznik diabetu 2. typu. Podle výzkumu ve Finsku, lidé, jež jezdí 30 minut denně, tak výskyt cukrovky je o 40 % nižší.

Jízdou zlepšujete sílu, rovnováhu i koordinaci. Pomáhá i lidem, co trpí osteoporózou.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: