Víte, jaký je rozdíl mezi rugby a americkým fotbalem?
V našich končinách nenajdete mnoho lidí, kteří by hráli rugby nebo dokonce americký fotbal. Češi hrají především fotbal a hokej, ale i tak se najdou fanoušci těchto sportů, které mají mnoho společného, ale zároveň jsou tak rozdílné. Rugby je přitom druhým nejnavštěvovanějším sportem na světě, první je samozřejmě fotbal. Mnozí nevidí žádné rozdíly, ale pokud se chcete dozvědět více, přečtěte si následující článek.
Rugby bylo založeno v Anglii, fotbal v Americe
Rugby bylo založeno v Anglii, účastní se ho dva týmy po patnácti hráčích a hřiště má rozměry toho fotbalového. Cílem hry je míč dopravit za branku a položit ho. Balon si ale mohou hráči přihrávat jen směrem dozadu nebo do roviny – nikdy dopředu. Dopředu mohou do balonu jen kopat, a právě v tom je ten rozdíl, který by měl pochopit snad každý. Rugby sice vypadá jako nebezpečný sport, ve kterém se rozdávají rány, ale hráči mají dovolené jen chrániče holení, ramenní výztuže a helmu.
Helmu mají šitou a polstrovanou, takže ochrana se nedá brát nijak vážně. Podobnou helmu najdete také na hráčích, kteří hrají fotbal. Pravidla hry rugby pro Českou republiku přeložil Ondřej Sekora, který napsat Ferdu Mravence. Nyní již víte, jak vypadá rugby, proto se zaměříme na americký fotbal. Ten se zrodil v Americe a má stejné hřiště jaké se používá pro klasický fotbal.
Rozdíl je v ochraně hlavy
Hřiště je rozděleno podélnými čarami po pěti yardech, nastupují proti sobě dvě družstva, každé má 11 hráčů. Fotbalisté jsou chráněni právě kovovými helmami, chrániči ramen a stehen. V každém týmu pak najdete minimálně dvě družstva, jedno se bude specializovat na obranu, další zase na útok. V průběhu hry se mohou hráči kdykoliv vystřídat.
Většina týmů, které fotbal hrají profesionálně, má k dispozici ještě třetí jedenáctku, kterou využívají na zahrání standardek. Cílem této hry se míč dostat do konečné zóny soupeře. Útočníci mají pokaždé čtyři pokusy, aby se s míčem dostali do vzdálenosti o 10 yardů dál. Musí přitom házet balon nebo běžet.