16. května 2020
Kategorie: Sportovec

Americký fotbal: drsný sport pro drsné chlapy

Když vidíte některé fotbalové hvězdy, jak se po sotva znatelném doteku soupeře svíjejí v bolestech a nechají se obstřikovat a masírovat, aby za půl minuty vystřihly padesátimetrový sprint s míčem u nohy, asi si říkáte, že se z tohohle sportu stala doména slečinek a simulantů.

Ani videorozhodčím se bohužel zatím tenhle trend nepodařilo zvrátit, a tak je „zakřičet a spadnout“ mezi fotbalisty stále oblíbenější strategií. Naštěstí existují i jiné sporty, kterým holdují opravdoví chlapi. Třeba americký fotbal.

Fotbal se šišatým míčem

Ano, našinci připadá poněkud zvláštní, že se americkému fotbalu, v němž se do míče kope jen výjimečně, říká fotbal. Ostatně, on ten míč připomíná spíš vejce nebo šišku. Jeden z nejpopulárnějších zámořských sportů se navíc nevyvinul z fotbalu, ale z ragby. A přesto se americký fotbal těší ve Spojených státech a částečně i v Kanadě mnohem větší popularitě než ten, který je oblíbený v celém zbytku světa.

Super Bowl

Bezesporu je to hlavně proto, že americký fotbal je ve srovnání s tím běžným mnohem dynamičtější, silovější a brutálnější, což je pochopitelně divácky velmi atraktivní. I proto je Super Bowl, finálový zápas soutěže NFL, jednou z největších sportovních událostí na světě, pokud jde o počet televizních diváků. Konkurovat Super Bowlu mohou jen takové akce, jako jsou olympijské hry či fotbalové mistrovství světa.

Super Bowl už ovšem dávno není jen sportovním svátkem, je také kulturní událostí. Jeho doprovodný program patří k vrcholům americké televizní sezony a celebrity, které na něm vystoupí, o sobě mohou směle prohlásit, že se dostaly až na samotný vrchol popularity.

Nejúspěšnější týmy amerického fotbalu jsou tito opakovaní vítězové Super Bowlu:

  • Pittsburgh Steelers a New England Patriots se 6 výhrami
  • San Francisco 49ers a Dallas Cowboys s 5 vítězstvími
  • Green Bay Packers a New York Giants se 4 triumfy
Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: