02. září 2022
Kategorie: Sportovec

El Fenomeno – Ronaldo

Ronaldo Luiz Nazairo de Lima (22. 9. 1976 Itaguai, Brazílie). Tento brazilský patřil ve své době k nejobávanějším útočníkům na světě. Dovedl svou rodnou Brazílii v roce 2002 k titulu mistrů světa a obdržel 3x ocenění Hráč roku (96, 97 a 02) a Mezinárodní fotbalové federace FIFA. Ronaldo vyrostl na chudém předměstí Rio De Janeira, Bento Ribeiro. V mládí hrál za Social Ramos Club, odkud se přesunul do Sao Cristovao v Carioca League. V roce 1992 už hrál za Cruzeiro. O Další dva roky už se z mládežnických reprezentačních výběrů přesunul do hlavního týmu.

V roce 1994 přestoupil do nizozemského PSV Eindhoven, kde měl úctyhodnou bilanci 55 branek v 56 zápasech. O rok později se stal vicemistrem ligy a o dva roky později i ligový pohár. V sezóně 96-97 přestoupl do španělské FC Barcelony, s kterým získal španělský superpohár. Opět navázal na svoji střeleckou produktivitu, kdy v 37 zápasech vstřelil 34 branek, což je vskutku znamenitý počin pro v té době 19letého Brazilce.

Rekordní přestup, které zbrzdilo zranění

Další sezónu přestoupil do italského Inter Milán, za tehdy rekordních 27 milionů dolarů. Díky jeho skvěle technice driblinku, rychlosti a klinického zakončení si vysloužil přezdívku „IL Fenomeno“. V roce 1997 se stal Ronaldo prvním hráčem, který obhájil vítězství FIFA hráč roku. V roce 1999 bohužel přišlo vážné zranění kolena, kvůli kterému nemohl hrát dlouhé dva roky.

Kariéra po zranění

Mnoho expertů už se domnívalo, že má Ronaldo po kariéře, a že nemá šanci se vrátit tam, kde skončil, ale opak byl pravdou. Na mistrovství světa v roce 2002 vstřelil 8 gólů, čímž si vysloužil zlatou kopačku za nejlepšího střelce a pomohl tak rodné zemi vyhrát titul mistra světa. Následně přestoupil za 46,3 milionů dolarů do Realu Madrid. Tam nastřílel 83 branek za 127 zápasů. O 4 roky později na dalším mistrovství světa obohatil svou sbírku o 3 góly a stanovil tak konečný součet rekordních 15 branek. Později byl tento rekord překonán Miroslavem Klosem, který má na kontě 16.

V roce 2007 se vrátil do Itálie, konkrétně do druhého milánského celku – AC Milán. Zde stihl pouhých 20 zápasů, ve kterých vstřelil 9 branek. Bohužel sem u přihodilo stejné zranění, jako předtím, akorát na druhém koleni. Na konci roku 2008 se vrátil uzdravený do rodné Brazílie, konkrétně „Corinthians“. Ani zde se nevyvaroval zdravotním potížím, která byla méně závažná, ale podepsala se na jeho ukončení kariéry.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: