10. dubna 2020
Kategorie: Motorista

Zmírní čínský strach z hromadné dopravy automatické taxíky?

V době, kdy se Číňané snaží hromadné dopravě zuby nehty vyhýbat, což v mnohamilionových velkoměstech rozhodně není snadné, se objevují dříve odložené plány uvést ve velkém do provozu autonomní vozy taxislužby. V Číně nicméně byznys funguje trošku jinak než v západním světě, a tak vše podléhá skrytému schvalovacímu procesu jejích politických špiček. V oficiálním čínském prohlášení nicméně stojí, že do ostrého provozu by v masovém měřítku měly být automobily bez řidiče uvedeny nejpozději v roce 2025.

Šanghaj v čele

I přesto chystá jeden z neprogresivnějších provozovatelů autonomních vozů, společnost AutoX, vypustit do ulic Šanghaje první stovku vozidel již v průběhu letošních prázdnin. Vývoj financuje zejména mateřská společnost Alibaba, která provozuje mezinárodní internetové tržiště AliExpress. Ta se podle všeho těší přízni čínského režimu, a tak mají auta z dílny AutoX zelenou.

Čínský Google v závěsu

Svou verzi automatických vozidel připravuje také největší čínský vyhledávač Baidu, který v zemi poráží jinak suverénní Google. Baidu vyvíjí robotické taxíky Apollo, které by rád uvedl do provozu ve třech velkých čínských městech, zatím však neodtajnil, ve kterých. Na vývoji vozidel spolupracuje také s renomovanými automobilkami, mimo jiné s Fordem, Toyotou nebo Hondou.

Baidu nicméně tvrdí, že zhruba stovka jeho prototypů už ve městech jezdí. Měly by pomáhat se zásobováním, přepravou zdravotnického či infekčního materiálu i desinfekcí veřejných prostor.

Čína není jediná

Různé varianty aut bez řidičů se ale vyvíjejí a testují i jinde než v Číně. Autonomní vozy se chystají uvést do provozu například tyto společnosti:

  • Uber, který tím nicméně podkopává svou firemní politiku sdíleného užívání automobilů.
  • Tesla v čele s vizionářem Elonem Muskem, pro něhož jsou autonomní vozy jednou z osobních priorit.
  • Světový gigant General Motors, který letos v lednu přestavil prototyp vozidla Cruise.
Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: