19. listopadu 2021
Kategorie: Businessman

Stříbrnou ekonomiku čeká boom, nenechte si ujet vlak

Stříbrná ekonomika je pojem, který označuje produkty a služby spotřebovávané především důchodci a lidmi nad padesát let. Díky rostoucí průměrné době dožití a kvalitní lékařské péči se jednak zvyšuje počet osob v této věkové kategorii, a jednak se prodlužuje věk, ve kterém ještě chtějí být starší lidé aktivní. A přestože důchody příliš nerostou, do důchodového věku postupně dospívá generace, která už si na stáří sama spořila.

Starší lidé mají prostředky i volný čas

Ze všech uvedených informací pochopitelně plyne, že padesátníci a šedesátníci, ale dnes i starší lidé, mohou být velmi zajímavým segmentem trhu s velmi specifickými potřebami a modelovým spotřebitelským chováním. To zdaleka nepodléhá trendům jako chování a preference mladších skupin a naopak se vyznačuje vysokou mírou loajality vůči značce či produktu, se kterými jsou starší lidé spokojeni.

Dlouhodobý zákazník

Stříbrná ekonomika se tak vyznačuje mimo jiné dlouhodobými vztahy mezi firmami a zákazníky. Spokojení uživatelé určitého typu telefonu si znovu pořídí tentýž model, nebo alespoň jeho generačního nástupce, budou věrní jedné značce doplňků stravy i stejnému lázeňskému hotelu, a tak dále.

Mezi typická odvětví stříbrné ekonomiky patří:

  • lázeňské a wellness služby
  • poznávací zájezdy a aktivní dovolené pro osoby 55+
  • elektronika s jednoduchým ovládáním
  • léky a doplňky stravy

Vybudujte si svou pozici už dnes

Služby pro starší osoby zatím nejsou v České republice tak rozvinuté jako ve vyspělejších státech, do značné míry je na vině menší kupní síla našich seniorů v porovnání se zbytkem populace. To však už brzy nebude platit a počet finančně zajištěných důchodců poroste. Proto je dobré zvážit, zda můžete některé ze svých produktů či služeb přizpůsobit potřebám starších osob, které se mohou stát vašimi dlouhodobými a stabilními zákazníky. Senioři navíc obvykle mohou vykrývat takzvaná hluchá období mimo hlavní sezonu.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: