Jak poznat syndrom vyhoření a co s ním dělat?
Hrozí vám syndrom vyhoření? Podle průzkumů se tento problém týká především manažerů, postihnout ale může kohokoliv. Nejohroženější skupinou jsou lidé pracující ve službách nebo jako pomocné profese, nevyhýbá se ale třeba ani řidičům nebo pracovníkům v továrnách. Důležité jsou představy a cíle, se kterými do nové práce nastupujeme, a také jak moc odpovídají skutečnosti.
Může mít mnoho příčin
Syndrom vyhoření nesouvisí jen s nadprůměrným pracovním nasazením, jak si mnoho lidí myslí. Spustit ho může i perfekcionismus nebo nereálné vize a cíle, které není možné naplnit. Vyhořet mohou také lidé, kteří nejsou dostatečně finančně ohodnocení, jejich práce je špatně organizovaná, pracují ve špatném kolektivu nebo se musí potýkat s arogantním vedoucím.
Tento syndrom poznáte snadno – cítíte se sklíčení, uzavíráte se do sebe, máte problém se soustředěním, kontakty s kolegy omezujete na minimum, úkoly plníte chaoticky a máte pocit, že vaše práce a nic z toho, co děláte, vlastně nemá smysl. Příznaky jsou i fyzické, jste více unavení, vyčerpaní, mohou vás trápit bolesti hlavy a problémy se spaním. Může se rozvinout hypertenze nebo srdeční arytmie.
Má pět fází
Syndrom vyhoření není stav, který se rozvine ze dne na den, ale vede k němu hned několik fází. První fází je nadšení, které pociťujete při nástupu do práce. Máte spoustu elánu a vůle obětovat se. Následuje fáze stagnace, kdy nadšení opadne a vy se přestáváte posouvat dál. Poté následuje frustrace, kdy začnete pochybovat o smyslu toho, co děláte. Pomalu se přesunete do fáze apatie, kdy pracujete jen na nezbytně nutných úkolech a ostatní odsouváte a poslední, konečnou fází je vyhoření.
Pokud na sobě tyto projevy pozorujete, začněte o tom mluvit, a to buď s blízkými osobami, nebo s profesionály. Dejte si na chvíli volno od práce a naplánujte si volnočasové aktivity, při kterých si vyčistíte hlavu. Stanovte si priority a snažte se neupřednostňovat práci před osobním životem. A naučte se říkat ostatním „ne“.