08. ledna 2020
Kategorie: Sportovec

Strava při posilování

Pokud jste se rozhodli, že budete posilovat, pak byste měli vědět jednu věc. Samotné posilování rozhodně nestačí. Pokud chcete dosáhnout maximálního nárůstu svalové hmoty, pak potřebujete dodržovat tři faktory. Představte si stavbu baráku, ke kterému potřebujete dělníky, materiál a čas. Namísto dělníků dnes použijeme samotný trénink, čas nahradíme regenerací a materiál kvalitní a pestrou stravou, o které si dnes budeme více povídat.

Pokud jeden z faktorů nedodržíme, nelze dosáhnout maximálních výsledků růstu svalové hmoty, stejně tak jako úspěšné stavby baráku bez dělníků, materiálu či času. Je tedy opravu nezbytně nutné dodržovat všechny tři faktory.

Bílkoviny, všude samé bílkoviny!

Předpokládáme, že potřebujete docílit nárůstu svalové hmoty, tedy nabrání váhy. Principem růstu svalové hmoty je především příjem bílkovin. Jakmile posilujete svalovou partii, uvnitř svalu dochází k přetrhání (tedy doopravdy ničení) miniaturních svalových vláken, které se při následné regeneraci opět uzdravují a spojují, k čemuž pak slouží právě bílkoviny.

Na jejich příjem se soustředí především hodinu až hodinu a půl po tréninku a to nejlépe v podobě proteinových nápojů, kterých je na internetu nepřeberné množství. Pokud už protein vybíráte, nesoustřeďte se na značku, avšak na složení – pro začátek vám bude stačit cca 50 gramů bílkovin v jedné dávce proteinu.

Navečer naopak dodáváme tělu bílkoviny kombinované se složkou Kasein, která způsobuje delší trávení, což je na noc opravdu výhodné. Kasein nalezneme právě v nízkotučném tvarohu, nicméně sníst vaničku tvarohu na večer není nic příjemného, obzvláště po nějaké delší době. Samozřejmě tvaroh můžete mírně dochutit cukrem či čokoládou, avšak všeho s mírou, snažte se do tvarohu přidávat co nejméně dalších produktů, vyjímaje dalších bílkovin (například mléko a vajíčka).

Pokud tvaroh na večer sníst nedokážete, pak tělu dodejte opět protein, nicméně tato varianta je finančně dost náročná. V každém případě, ať už u proteinu či tvarohu, dodržujte před a po jídle alespoň dvouhodinový odstup a s ničím produkty nekombinujte. V podstatě se do jisté míry snažíme udržet dělenou stravu, která má mnohé odpůrce a zároveň i mnohé příznivce.

Čokoláda, tyčinky, cukr! Zlo či spása?

Někteří si mylně myslí, že cokoli sladké je pro kulturisty či začínající fitness naprosto nevhodný, ale opak je do jisté míry pravdou. Tyto produkty obsahují hromadu sacharidů (cukrů), které jsou pro tělo zdrojem energie. Pokud nebude mít tělo dostatek zdrojů energie, pak bude čerpat z tuků a vlastních svalů. Problém je v tom, že onen úsměv na tváři ze slova „tuku“ opadne ve chvíli, kdy vám řeknu, že tuk v tomto okamžiku tělo využívá přibližně z 2%, zatímco vlastní svaly zbylých 92%.

Je tedy dobré cca půlhodinu před cvičením doplnit cukry (sacharidy) a vyvarovat se tak možnému spalování vlastních svalů z důvodu nedostatku zdroje energie. Na co však nesmíme zapomenout je příjem sacharidů ihned po cvičení a to už jen z důvodu, že nebudete celý den unavení a bez energie.

Logická strava – bílkoviny nebo sacharidy?

Je naprosto jednoduché si odvodit, co potřebujete dát do úst. Pokud chcete podpořit růst svalové hmoty a máte dostatek cukrů v těle, pak si dejte rozhodně něco s obsahem bílkovin (nejčastějšími produkty jsou vajíčka, mléko, tvaroh, syrovátka), naopak energii doplníte produkty typu čokoláda, müsli, banán, jablko či instantní gainer.

To dnes ohledně stravy vše, příště se podíváme na samotné cvičení a regeneraci. V budoucnu se také dozvíte, jaký jídelníček zvolit pro nabírání váhy a který naopak pro hubnutí.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: