05. března 2021
Kategorie: Businessman

Rozšiřte své investiční portfolio o akcie menších firem

Podle předpovědí celé řady ekonomů nás čeká krize ještě hlubší, než byla ta v roce 2009. I v krizi je ovšem třeba hledat příležitosti, jak svůj byznys posunout o úroveň výše. A můžeme se ponaučit z událostí, které ještě máme všichni v živé paměti – deset let není tak dlouhá doba. Nadcházející krize totiž zřejmě bude tu předchozí v mnoha ohledech kopírovat. A akcie malých firem či startupů mohou být malá výhra v loterii.

Too big to fail

Pod tímhle heslem, do češtiny překládaným jako „Příliš velké, než aby zkrachovaly“, zachraňovaly vlády různých států velké firmy finančními injekcemi či garancemi pro investory. Mohlo by se proto zdát, že investovat do akcií nadnárodních gigantů je nejjistější cesta k zajímavým výnosům. Jenomže velké firmy, které se dostaly do potíží, ztrácely nejen hodnotu na burze, ale také důvěru svých zákazníků. Nakupovat akcie velkých ryb proto nemusí být vždy výhra.

Každá krize generuje nové vycházející hvězdy

Ekonomickou krizi můžeme vnímat také jako generální úklid na trhu. Méně flexibilní firmy se neadaptují a vyklidí pozice dravějším. Celá řada firem nebude konkurenceschopná a ukončí činnost, případně se přesune do jiného odvětví. A do volného prostoru, který byl třeba dříve okupován dvěma či třemi velkými hráči, vtrhnou desítky nových rozvíjejících se firem. Některé z nich se stanou dlouhodobě úspěšné a minimálně do další krize budou ovládat velkou část trhu. Právě tyhle malé, nebo dokonce zatím ještě nezaložené firmy jsou při včasné investici zlatým dolem.

Vyberte si oblast, které rozumíte

Odhalit už dnes nejúspěšnější firmu zítřka samozřejmě není vůbec snadné, jinak by se podobnými investicemi živil každý. Základem je mít o daném odvětví dostatek informací z první ruky, a také znalostí k tomu, abyste si mohl udělat kvalifikovaný úsudek. V principu může jít o jakýkoli trh, tyto však podle předpovědí ekonomů vygenerují v následující dekádě nejvíce profitabilních a expandujících startupů:

  • Fintech
  • Zábavní průmysl
  • Automatizace a robotizace
Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: