21. ledna 2022
Kategorie: Motorista

Rozhodujete se mezi novým a ojetým autem? Poradíme, jak si správně vybrat

Přemýšlíte o koupi automobilu, ale nevíte, jestli pro vás bude lepší pořídit si nový vůz nebo ojetinu? Je nutné položit si několik zásadních otázek, které rozhodování mohou značně ulehčit. Záleží na finančních možnostech nebo také účelu, k jakému budete auto používat. Obojí má totiž své pro a proti, které je třeba zvážit.

Kvalitní ojetiny už tolik neztrácejí na hodnotě

Automobil je spotřební zboží, což znamená, že již po koupi ztrácí na své hodnotě. Čím více s ním jezdíte, tím méně za něj dostanete, pokud se rozhodnete ho prodat. Už z tohoto důvodu mnoho lidí volí právě ojetá auta. Navíc dnešní doba nabízí mnoho bazarových automobilů, které si můžete přijet prohlédnout, výjimkou ale nejsou ani nákupy na internetu. Tam ale hrozí riziko, že si koupíte vůz, který nebude v pořádku. Proto je důležité ještě před koupí nechat auto prohlédnout v servisu.

Nedělejte unáhlení rozhodnutí, a pokud autům nerozumíte, vybírejte nového pomocníka s někým, kdo se v nich vyzná, abyste nekoupili auto, do kterého budete hned na začátku muset investovat desetitisíce korun. Můžete narazit na takové, které bude několik let jezdit bez menšího zádrhelu, na druhou stranu jsou i taková, která jsou skoro před rozpadnutím, ale na první pohled to nemusí být patrné.

Na co můžete při koupi ojetého vozu narazit?

Mnoho lidí si nechává auto dovézt ze zahraničí. Je ale důležité si vybrat kvalitní firmu, která zajistí všechno potřebné. Pak nebudete překvapeni stočenými kilometry nebo nekompletní výbavou, i když bylo slíbeno něco jiného. Dávejte si u ojetých vozů pozor nejen na stočené kilometry, ale najděte si také jejich historii a sledujte i technický stav.

Mezi výhody, které ojeté auto nabízí, patří rozhodně menší ztráta hodnota, také velký výběr a lepší cena. I ojeté auto můžete pravidelně vozit do autorizovaného servisu, kterému důvěřujete. Pokud se o auto budete starat, můžete ho následně prodat za lepší peníze. Mezi nevýhody patří pocit, že už auto před vámi někdo používal, je nutné také po koupi zajistit kompletní servis, aby auto bylo skutečně v pořádku.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: