18. listopadu 2022
Kategorie: Motorista

Americkou bestii Ford GT musí milovat každý

Henry Ford založil v r. 1903 automobilku Ford v Michiganu. Ford byl postaven během éry války, ale poté začal vzkvétat a začal prodávat auta po celém světě. Ford GT patří k nejslavnějším a nejžádanějším automobilům všech dob.

Proč se stal tak slavným?

První generace GT byla inspirována Fordem GT40, který vyhrál slavný 24hodinový okruh Le Mans dokonce čtyřikrát za sebou (1966-1969), včetně obsazení všech medailových pozic v r. 1966. Ford GT40 byl vysoce výkonný a vytrvalostní automobil.

Po obrovském úspěchu GT40 se Ford rozhodl přejít na vylepšenou a známou verzi „GT“. Ford GT je dvoumístní sportovní vůz s motorem uprostřed v roce 2003. Pro modelový rok 2017 představil Ford druhou generaci Fordu GT. Ford GT začal jako koncepční vůz, který byl vytvořen na počest jeho automobilky. Začala se objevovat jména jako Mustang a Thunderbird.

V čem je jiný GT oproti GT40?

GT vypadá navenek podobně jako GT40, ale rozdíl ve výšce, šířce jde citelně poznat. Mezi největší rozdíly tohoto vozu patří hlavně otevřené vzduchové tunely zabudované do zadních blatníků.

Podoba mezi těmito dvěma auty je podobná, hlavně co se týče výdechy na kapotě, které směřují přecházející vzduch přes střechu vozu. Až do roku 2015 si Ford držel své tajemství pouze pro sebe a pro nikoho jiného.

Výkon

Toto nové GT má novou maximální rychlost 348 km/h a poměr výkonu k hmotnosti 0,43 koňské síly na 1 km. A to není vše, protože své hodnoty deklaruje v rychlosti zrychlení. Z 0 na 100 km zrychlí za 3,2 vteřiny. Tento výkon je dosažen díky aerodynamickým prvkům.

Případný zadní spoiler se může přizpůsobit různým jízdním podmínkám a režimům v závislosti na požadovaném přítlaku. Během režimu Track se od odtokové hrany vysune klapka pro zvýšení přítlaku a křídlo se překlopí vertikálně, aby pomohlo zastavit vůz při prudkém brždění. Toto auto je výjimečné a patří k nejoblíbenějším vůbec.

Zdroj / foto: ford.com.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: