16. dubna 2018
Kategorie: PR tipy

Přezouváme na letní pneu

Zima je pryč a většina lidí začíná uvažovat o přezutí na letní pneumatiky. Mnoho z nás bude muset vybírat i úplně nové pneumatiky. A co vy, nepotřebujete taky nové?

Jak poznat, že potřebujete nové pneu

Pneumatiky mají obvykle poměrně dlouhou životnost. I po miliónech otáček kola si zachovávají dostatečný výkon. Opotřebení pneumatiky samozřejmě závisí na podmínkách jejího využití, zejména na zátěži, průměrné cestovní rychlosti, stavu povrchu vozovky, stavu vozidla a způsobu jízdy.

Jestli máme pneumatiky opotřebené si nejlépe ověříme pomocí identifikátoru opotřebení. Ten najdeme uprostřed běhounu. Identifikátory jsou malé výstupky na dně lamel nebo dezénu. Jakmile se výška gumy blíží tomuto výstupku (minimální zbytkový dezén 1,6 mm), měli byste pneumatiky vyměnit, protože bezpečnost jízdy je už nedostatečná.

Existuje ale i spoustu jiných důvodů, proč byste měli své pneumatiky vyměnit. Například když pneumatiky neodpovídají vybavení vašeho vozidla (např. nesprávný rozměr), nebo když je pneumatika opotřebená nepravidelně. Někdy se podaří objevit na pneumatice i náznaky stárnutí. Jako většina materiálů, tak i materiály, ze kterých je pneumatika vyrobena (guma, pryž, ocelová vlákna), podléhají oxidaci (korozi) vlivem kyslíku v atmosféře. To se projevuje vznikem prasklinek. Pokud něco podobného na své pneumatice objevíte, je nejvyšší čas na výměnu. Dobrým příkladem staré pneumatiky může být rezerva, kterou asi málokdo z nás kontroluje. Zkuste se někdy podívat, v jakém stavu je ta vaše.

Kupujeme nové letní pneumatiky

Při výběru pneumatik bychom správně měli dodržovat vyhlášku Ministerstva dopravy a spojů – 341/2002 Sb. § 21 odst.1. Ta říká, že pneumatiky musí být pro každý typ vozidla použity tak, aby jejich konstrukce, provedení, rozměry a huštění odpovídaly podmínkám provozu. Obzvláště největší povolené hmotnosti vozidla a jeho nejvyšší konstrukční rychlosti (rychlostní kategorie pneumatik musí být shodná nebo vyšší, než je nejvyšší konstrukční rychlost vozidla). Na jedné nápravě musí mít vaše pneumatiky: stejnou značku, rozměr, kategorii použití (např. : silnice, sníh, terén), strukturu (diagonální nebo radiální) a rychlostní i nosnostní index.

Při každé výměně je třeba pneumatiky vyvážit, aby se odstranily případné vibrace. U pneumatik je nutné měnit i vzduchový ventil. Ten se vlivem odstředivé síly neustále opotřebovává (působí na něj odstředivá síla rovnající se hmotnosti 1,7 kg!).

Nové pneu můžete nakoupit buď přímo v servisu, nebo si je nechat dovézt od nějakého internetového prodejce. Např. Prodej-pneu nabízí, že vám pneumatiky přivezou do jednoho z partnerských servisů, kam si poté dojedete pneumatiky rovnou přezout.

Pokud vás zajímá, jak se o nové pneumatiky starat, podívejte se technického rádce.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: