Před půlstoletím vznikla skeč, která dala jméno nevyžádané poště
Zamýšleli jste se někdy nad tím, proč se internetovému spamu říká právě tímhle zvláštním slovem? Kořeny tohohle pojmenování jsou v pět desetiletí staré skeči od legendární britské komediální skupiny Monty Python. Dva hosté v ní vejdou do typického anglického šestákového bistra a snaží se objednat poživatelnou snídani z menu, na němž téměř každé jídlo obsahuje konzervované vepřové maso značky Spam. Kdyby tahle skeč vznikla v Československu, asi bychom spamu říkali lančmít.
Jen pro zajímavost, firma vyrábějící konzervy značky Spam je stále v provozu a drží se v oboru. Pořádá dokonce gastronomické festivaly, jeden na Havaji a druhý v Oregonu na západním pobřeží USA. Zákazníci ve Spojených státech a dalších anglofonních zemích si mohou dopřát spam mnoha chutí, třeba s portugalským párkem, chilli papričkami nebo různými druhy ořechů.
Spam, spam, spam, krásný a úžasný spam!
Hlavním důvodem pro pojmenování nechtěných e-mailů je bezesporu píseň, která ve skeči zazní, a je přímo ukázkově vlezlá a chytlavá. Sbor Vikingů v ní stále dokola prozpěvuje slovo spam a občas ho proloží nějakým pozitivním přídavným jménem. Píseň mimochodem vyšla také na vůbec prvním singlu této skupiny komiků, v rádiích se jí však příliš nevedlo a do hitparád nenakoukla. Skeč však skvěle doplňuje, a jak se ukázalo o pár let později, technické nadšence a vývojáře počítačových sítí přesto nadchla.
Monty Python: více než jen spam a létající cirkus
Parta kolem Johna Cleese, Terryho Gilliama, Erica Idle, Michaela Palina, Grahama Chapmana a Terryho Jonese se ovšem proslavila i jinak než jako inspirátoři pojmenování pro nevyžádanou poštu. V britské veřejnoprávní televizi úspěšně uváděli pásma skečových pořadů Monty Python’s Flying Circus a stojí také za několika filmy.
Třemi nejznámějšími z nich jsou:
- Monty Python a Svatý Grál (1974)
- Monty Python: Život Briana (1979)
- Monty Python: Smysl života (1983)