Vesmířan: Vladimír Remek
„Per aspera ad astra“ – „Přes překážky ke hvězdám“. Toto je životní heslo prvního kosmonauta mimo USA a SSSR. Nebyl jím nikdo jiné než Čech Vladimír Remek.
Remkovo mládí
Vladimír Remek se narodil v Českých Budějovicích, kde prožil velkou část svého dětství. Pak se přestěhoval do Brna, kde začal studovat střední školu. Tu dokončil s vyznamenáním, ale ne v Brně, nýbrž v dalším městě, konkrétně v Čáslavi. Poté nastoupil na Vyšší letecké učiliště v Košicích. Po absolvování školy nastoupil do svého rodiště, kde pracoval jako pilot. Nevydržel tam však dlouho, jelikož zahájil další studium. Tentokráte na Vojenské letecké akademii v Moskvě. Díky tomu se pak dostal do užšího výběru (25 československých vojenských pilotů) kandidátů pro kosmický let.
Soudruzi hledaj astronauta
Z 25 se staly 4 a pak už jen 2 kandidáti, kteří putovali do Hvězdného městečka u Moskvy. Tam absolvovali kapitáni Vladimír Remek a major Oldřich Pelčák další náročné fyzické, psychické a kdovíjaké ještě testy. Spolu s nimi se pořadu „Soudruzi hledaj astronauta“ účastnili ještě 2 kandidáti z Polska a Německa. Díky velké podpoře kosmického programu se však do vesmíru měli podívat nejdříve Čechoslováci.
Remek vs. Pelčák
A tak nastalo těžké rozhodování, Remek nebo Pelčák? Nakonec byl vybrán kapitán československé armády Vladimír Remek. Ohledně toho, proč byl zvolen právě on se dodnes vedou diskuze. Pravdu znají jedině soudruzi, a ti ji asi těžko poví do světa. Faktem zůstává, že Pelčák zůstal pouze náhradníkem a do neprobádaných končin se vypravil právě Remek. Asistoval mu u toho jeho sovětský partner Alexej Alexandrovič Gubarev. Sovětský plukovník letectva už za sebou jednu cestu do kosmu měl a tak Remka zaučoval a pomáhal mu. Spolu setrvali na palubě kosmické lodi Sojuz 28 celkem 190 hodin a 18 minut.
Vladimír Remek po letu
87. kosmonaut světa se díky tomuto kosmickému dobrodružství. Ale nespokojil se s tím. Nejprve využil svého pobytu v atmosféře a s pomocí Karla Richtera vydal knihu Pod námi planeta Země. Poté Remek pracoval ve výzkumném vojenském pracovišti. Do roku 1990 byl ještě pilotem a poté se z něj stal ředitel Vojenského muzea letectví a kosmonautiky. poté začal Remek podnikat, především v Rusku. A poslední významná věc v jeho životě se přihodila v Červnu roku 2004 byl zvolen do Evropského parlamentu. Kandidoval za KSČM (jak jinak), ale už jako nestraník, neboť v roce 1990 prozíravě ze strany vystoupil.
Do historie se však zapsal jako historicky první kosmonaut mimo USA a SSSR.
Sami si prohlédněte pořadí národností, je to příjemný pohled:
- SSSR (Jurij Gagarin)
- USA (John Glenn)
- Československo (Vladimír Remek)
Zdroj / foto: liberec.rozhlas.cz.