03. září 2021
Kategorie: Businessman

Nezapomínejte na kybernetickou bezpečnost, každá chyba je drahá

Pokud to vaše podnikání jen trochu dovoluje, pravděpodobně jste se v posledních měsících přesunuli do online světa. Česká společnost naštěstí pochopila, že setkání nemusí nutně probíhat osobně, pro většinu meetingů postačí Skype nebo jiný nástroj na videokonference.

Také státní správa konečně pochopila, že elektronická podání jsou nejlepší variantou pro všechny zúčastněné. Na internet se ale také houfně přesunuli různí podvodníci, kteří číhají na každou vaši chybu. Ta se totiž může krutě nevyplatit.

Podezřelé faktury a potvrzení o platbě

Dojde-li k útoku na počítačovou síť malých i velkých firem, nejčastěji se tak stane přes účtárnu. Ransomware, virus, který zahesluje veškeré soubory v každém počítači, na který narazí, a po obětech pak požaduje výkupné za jejich zpřístupnění, se totiž nejčastěji šíří v podobě falešných faktur a účetních dokladů. Účetní jsou vesměs zvyklí, že celá řada faktur je rozesílána automaticky přímo účetními programy, a tak přílohy často otevírají bezmyšlenkovitě, přestože jiné zaměstnance by forma zprávy varovala.

Vykrádání databází

Další populární metodou poslední doby je cíleně vedený útok na firemní databáze. Zatímco u ransomware vám hrozí ztráta dat nebo vydírání od hackerů, pokud se někomu podaří získat přístup k vašim interním informacím, může je prodat konkurenci, aniž byste se o tom vůbec dozvěděli. Případně zneužít k vlastní potřebě, z čehož můžete mít oplétačky se zákonem, neboť za některé údaje vašich zákazníků a obchodních partnerů nesete zodpovědnost. Tento typ útoků nejčastěji probíhá tak, že útočníci získají přístupové údaje některého ze zaměstnanců a data si jednoduše exportují.

Ve vlastním zájmu byste měli své zaměstnance instruovat, aby:

  • Počítač vždy zamykali, než od něho odejdou. I kdyby si šli jen dolít kávu.
  • Nepoužívali flash disky a další přenosná zařízení. Pokud je jejich využití nevyhnutelné, obsah musí být zašifrovaný.
  • Nenabíjeli mobilní telefony přímo z pracovních počítačů.
  • Používali bezpečná hesla.
Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: