20. června 2023
Kategorie: PR tipy

Luštění křížovek? Nejlepší lék proti demenci!

Hobby pro seniorky, které mají času nazbyt? Luštění křížovek mívá nálepku penzijního zahálení. Zabíjet volno tímto způsobem? Mladší ročníky touto aktivitou často opovrhují, vědci jim ale oponují. Luštění křížovek patří mezi nejúčinnější léky proti rozvoji neurodegenerativních onemocnění. Čtení, učení nebo luštění jsou aktivity, které podporují fungování mozku a snižují riziko rozvoje Alzheimerovy choroby. A co víc? Už pár minut luštění zklidňuje mysl a snižuje stresovou zátěž. Proč ještě vzít do ruky tužku a pustit se do vyplňování písmenek do jednotlivých okének?

Strašák demence

Světová zdravotnická organizace (WHO) zveřejnila v roce 2021 studii, která rozhodně nenaplňuje optimismem. Podle expertů totiž v několika příštích letech vzroste několikanásobně pacientů s Alzheimerovou chorobou a s demencí. Do roku 2050 toto číslo vzroste takřka na trojnásobek současného stavu. Ve světě, zejména v rozvinutých zemích, trpí tímto onemocněním přes padesát pět milionů lidí. Problémem je zejména léčba, protože neexistuje účinná metoda, která by onemocnění zastavila, navíc je náročná rovněž péče o nemocné.

Čím dál mladší ročníky

Podle WHO existuje reálná hrozba pandemie demence z několika důvodů. Alzheimerova choroba postihuje především seniory, ve skupině 70+ trpí demencí až pětina populace a číslo s vyšším věkem stoupá. K tomu roste i počet lidí, kteří onemocní demencí ve věkové kategorii 40-65 let, což souvisí s nárůstem stresové zátěže a rovněž s cukrovkou. Experti totiž poukazují na rozvoj demence u diabetiků, kdy ve větší míře dochází k odumírání mozkových buněk a k zániku neuronových synapsí.

Nejen zapomínání

Mladí lidé mívají pocit, že jediným problémem demence je zapomínání. Tak tomu není, jedná se o velmi závažné neurodegenerativní onemocnění komplexního charakteru a zasahuje intelekt, paměť a celkovou osobnost. Pacienti zapomínají, později nezvládají ani základní úkony v běžné životě, trpí depresemi a velmi výrazně se jim mění povaha a rysy, často se stávají agresivními nebo nebezpečnými sobě i svému okolí. Lék na onemocnění neexistuje, jen podpůrná léčba pro zmírnění projevů, o to důležitější je efektivně mozek trénovat po celý život.

Luštění jako prevence

Jak docílit toho, aby mozek fungoval co nejdéle bez potíží? Klíčové je změnit životní styl, dbát na správný jídelníček a věnovat se aktivitám ke zmírnění stresové zátěže. Výtečným způsobem je luštění křížovek, které má podle expertů vliv na kognitivní funkce, současně snižuje pocity tlaku a stresu. Začít luštit je velmi snadné, stačí vzít tužku do ruky a pustit se do práce. Začátečníci mohou využívat křížovkářský slovník zdarma, který umožňuje vyhledávání podle legendy, počátečních písmen slov nebo nejvyhledávanějších výrazů. A jak často luštit? Podle expertů alespoň deset až třicet minut denně, aby nedocházelo ke ztrátě synapsí, a naopak se přispělo k jejich posílení.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: