Jak vybrat nosič kol na tažné zařízení?
Nosič kol na tažné zařízení je tou nejlepší investicí pro cyklisty, kteří kromě projížděk v místě bydliště, chtějí občas vyrazit také na druhou stranu republiky, nebo vzít s sebou kola na letní dovolenou. V tomto článku se dozvíte, jak vybrat ten správný nosič kol na tažné zařízení právě pro vás.
Výhody a nevýhody nosiče kol na tažné zařízení
Proč se po nosiči kol na kouli vlastně poohlížet? Je to v současnosti asi nejpohodlnější a nejbezpečnější způsob, jak převážet jízdní kola autem. Manipulace s koly je velmi jednoduchá, nemusíte je totiž složitě dostávat na střechu auta. To ocení především majitelé vysokých SUV. Zároveň se díky možnosti sklopení u většiny moderních nosičů dostanete pohodlně i do kufru auta.
Hlavní nevýhodou je samozřejmě vyšší cena nosičů na tažné zařízení v porovnání se střešními nosiči. Navíc v případě, že tažné zařízení ještě nemáte, je třeba připočíst i tuto investici. Ale musíme na druhou stranu říct, že v posledních letech přibylo výrobců, kteří vyrábí i cenově dostupnější nosiče.
Máte na autě tažné zařízení? Máte napůl vyhráno!
Předtím, než se začnete po nosiči na tažné zařízení vůbec poohlížet, je určitě dobré mít na autě tažné zařízení skutečně nainstalované. Pokud už tažné máte, protože používáte např. vozík, máte nemalou výhodu. V opačném případě si totiž budete muset tažné zařízení obstarat.
Pokud máte v rodině více kol, nebo dokonce elektrokola, poohlížejte se po tažném zařízení s co největší možností zatížení. Další parametry závisí především na modelu vašeho vozu. Pomoci vám může pomoci např. jednoduchý online konfigurátor pro výběr tažného zařízení. Dobře zpracovaný je např. na e-shopu s tažným zařízením a nosiči Rameder.
Jak vybrat nosič kol na tažné zařízení pro vaše potřeby?
Před nákupem nosiče na tažné zařízení je třeba se dívat na několik základních parametrů nosičů.
Počet a druh převážených kol
Většina nosičů na tažné zařízení je dimenzována na 2, 3, nebo 4 kola. Čím více kol se rozhodnete převážet, tím větší by samozřejmě měla být i nosnost nosiče. Pozor si dejte při výběru nosiče s atypickými vlastnostmi, např. fatbike kola vyžadují speciální nosič a některé levnější modely nosičů mohou mít problém i s 29″ koly.
Maximální nosnost nosiče
Hmotnost kol není důležitá jen s ohledem na nosnost tažného zařízení, ale také nosiče mají dané maximální zatížení. To vás bude zajímat hlavně v případě, že převážíte kola pro celou rodinu, nebo dokonce elektrokola, která jsou v porovnání s běžným dnešním kolem o dost těžší. Většina nosičů se však pohybuje v nosnosti kolem 60 kg, což v praxi znamená zhruba 4 běžná kola, nebo 2 elektrokola.
Uzamčení kol pro větší jistotu
Sofistikovanější modely nosičů na tažné zařízení jsou vybaveny zámky, díky kterým kola zabezpečíte proti zlodějům. Přesto ani s takovými nosiči nedoporučujeme nechávat auto s koly dlouho bez dozoru a už vůbec ne během noci.
Sklápění nosiče pro lepší přístup do kufru
Mezi základní funkce nosiče na tažné patří možnost sklopit nosič tak, abyste se pohodlně dostali do zavazadlového prostoru. Dnes tuto funkci má naštěstí i většina cenově dostupnějších modelů.
Jaký nosič vybrat aneb řešte poměr cena/výkon!
Díky konkurenci jsou pryč doby, kdy jste za nosič na tažné zařízení museli zaplatit desítky tisíc korun. Dnes s trochou nadsázky prodává nosiče na tažné každý druhý supermarket. Kvalita těchto nosičů však obvykle odpovídá jejich nízké ceně. My jsme pro vás vybrali 3 výrobce, ze kterých si můžete vybrat s ohledem na svůj rozpočet a požadavky kvalitu materiálu funkce nosiče.
- Pokud patříte mezi nejnáročnější zákazníky a myslíte to s cyklistikou opravdu vážně, sáhněte po nosičích značky Thule. Vyšší investice se projeví jak na bezpečnosti uchycení kol, tak na snadné montáži a odolnosti váze nosičů. Podívejte se např. na nosič Thule VeloCompact 3, který uveze v základu 3 kola, ale je možno ho rozšířit o adaptér na 4. kolo.
- O něco levnější, ale stále velmi kvalitní nosiče nabízí holandská značka Hapro. Ty doporučujeme v případě, že s koly na autě jezdíte poměrně často, ale nechce se vám platit o několik tisíc Kč více za prémiovou značku. Nosič pro 4 kola Hapro Atlas Active IV pořídíte kolem 12000 Kč, což je zhruba o 5000 méně, než podobný nosič Thule.
- Jestli máte rozpočet hodně napjatý, můžete vyzkoušet nosiče italské značky Peruzzo. Nosič na 4 kola Peruzzo Parma 4 vyjde na 6000 až 7000 Kč. Je však třeba říct, že manipulace s nosičem není zdaleka tak intuitivní, jako u předchozích 2 značek a při jeho prvním skládání z krabice se pořádně zapotíte.
Přejeme vám šťastnou ruku při výběru nosiče na tažné, ale hlavně mnoho kilometrů bez nehod v autě i na kole!