Jak vás mohou státní orgány identifikovat na internetu?
Bez ohledu na vize a sny digitálních průkopníků osmdesátých a devadesátých let není internet anonymní. Ať se na něm vydáte kamkoli, všude za sebou necháváte digitální stopy. Tou nejvýraznější je vaše IP adresa, kterou zaznamenávají prakticky všechny navštívené servery i síťové uzly, které k dosažení svého cíle využíváte. A právě IP adresu mohou státní orgány využít k vaší identifikaci.
Dva formáty IP adres
Než se dostaneme k podrobnostem, je třeba říci, že IP adresy se dnes objevují ve dvou formátech, respektive standardech:
- Starší standard IPv4
- Novější standard IPv6
Kromě toho ještě existují dva typy IP adres, přičemž velmi pravděpodobně využíváte oba dva. Privátní IP adresy slouží k identifikaci přístrojů na uzavřené síti, například u vás doma, kde má každé zařízení využívající vaší wi-fi vlastní adresu. Veřejnou adresu vám přidělí poskytovatel připojení k internetu, právě její otisk je všude zaznamenáván.
Weby si vás zaznamenávají
Víceméně všechny webové stránky monitorují svou návštěvnost a zaznamenávají si o návštěvnících celou řadu údajů, včetně již zmíněných IP adres. Dojde-li k nějakému nezákonnému jednání, policie či jiná pověřená úřední osoba si tyto informace může vyžádat a zjistit tak, odkud se dotyčný na stránku připojil.
Poskytovatel internetu je klíčem k vám
Jakmile získá vyšetřovatel vaši IP adresu, stačí mu zeptat se poskytovatele internetu, který ji provozuje. Kdyby snad poskytovatel chtěl údaje o svých zákaznících zamlčet, vystavuje se riziku právního postihu, proto raději všichni s policií spolupracují. Vypátrání identity toho, kdo se na internetu dopustil nekalého jednání, tak obvykle bývá otázkou několika hodin.
Lov na piráty
Podobný postup nejčastěji uplatňují policisté jednou za čas, kdy podniknou lov na počítačové piráty, čímž primárně dávají najevo, že také internet spadá pod jejich pravomoc. Kromě pirátů bývá ovšem podobným způsobem odhalena identita pedofilů, kteří internet rádi využívají, a případně i dalších zločinců.