09. června 2020
Kategorie: Hazardér

Jak neznámá běloruská fotbalová liga zachraňovala sázkové kanceláře

Na první pohled by se mohlo zdát, že sázkové kanceláře na koronavirové krizi jen a jen vydělají. Miliony lidí nedobrovolně uzavřených v domácích karanténách, navíc prakticky ze dne na den, lačnících v duchu hesla „chléb a hry“ po jakékoli formě zábavy jsou zdánlivě perfektní cílovou skupinou. V prvních dnech celonárodních uzávěrek tomu tak opravdu bylo a obraty i tržby sázkovkám skokově vzrostly. Ale ouha, najednou nebylo, na co sázet.

Facka za fackou

Aneb každý den nová pohroma. Tak by se dalo nazvat období, kdy ze sázkových kalendářů začaly vypadávat jednotlivé soutěže s tradičně vysokými obraty. Liga mistrů, španělská La Liga, německá Bundesliga, Premier League a nakonec i severoamerické soutěže v čele s NHL a NBL se zastavily. Nepokračovaly ani individuální sporty, jako je třeba tenis. Davy tedy chtěly sázet a měly na to spoustu času. A celá řada dalších lidí chtěla sportovní klání alespoň sledovat, ale ze záznamů to nebylo ono.

Vůdce silnější než koronavirus

Sázkovky nakonec pomohly zachránit státy, jejichž režim má kulantně řečeno drobné nedostatky v aplikaci demokracie a osobní svobody. V čele s Běloruskem, jehož prezident Lukašenko bývá označován za posledního skutečného diktátora v Evropě. Lukašenko vede zemi pevnou rukou a nerozhodila ho ani celosvětová pandemie. Život v Bělorusku se na rozdíl od prakticky všech ostatních vyspělých států nezastavil a pokračovaly i sportovní soutěže včetně fotbalových.

Fanoušci ze všech koutů světa

A protože se v Bělorusku v dubnu hrála jediná fotbalová liga, kterou bylo možné brát alespoň trochu vážně (v konkurenci kupříkladu keňské ligy, kterou hrají vesměs amatéři, a soutěží ostrovních států to Bělorusové neměli až tak těžké), stala se sledovanou a sázenou na celém světě. Pomohla i úsměvná maličkost, název klubu FC Slutsk anglofonnímu světu připomíná slangové pojmenování prostitutky. Právě Slutsk získal podle statistik nejvíce nových příznivců. Mezi další známější běloruské kluby patří například BATE Borisov, Dinamo Minsk či FK Minsk.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: