28. června 2022
Kategorie: Businessman

Ethereum: Je příliš pozdě k nákupu této top kryptoměny?

Odvětví kryptoměn je stále v raných fázích rozvoje a nabízí investorům, kteří mají zájem o investice v dlouhodobém časovém horizontu, velké množství příležitostí. Jednou z nejperspektivnějších kryptoměn je Ethereum. Právě o něm bude následující článek.

Kryptoměny – to není jen bitcoin!

Ethereum je – co se tržní kapitalizace týče – v žebříčku ihned za nejznámější a největší kryptoměnou – bitcoinem.  Od svého veřejného spuštění v červenci 2015 vygenerovalo Ethereum (ETH) monstrózní návratnost 106 000 %, čímž naprosto rozdrtilo širší akciový trh. Nestálá povaha digitálních aktiv může některé lidi vyděsit a od investice odradit, nicméně možnost výnosů je vysoká. Důmyslné investoři by tedy neměli ignorovat obrovský potenciál tohoto nového odvětví.

Zda se nakonec rozhodnete investovat do kryptoměn, je zcela na vás, ale minimálně stojí za to věnovat čas tomuto odvětví a zjistit, jaké přináší investiční příležitosti.

S tak nebývale vysokým výnosem si pravděpodobně říkáte, že je příliš pozdě na nákup Etherea, jehož tržní kapitalizace v současnosti dosahuje 335 miliard amerických dolarů. Nicméně není tomu tak, níže naleznete důvody, proč se stále vyplatí do etherea investovat.

Proč Ethereum?

Jednou z výhod, které má Ethereum oproti nejcennější světové kryptoměně – bitcoinu, je to, že umožňuje používání chytrých kontraktů. Tato funkce umožňuje provádět transakce mezi dvěma neznámými stranami na základě samospouštěcího počítačového kódu. Zprostředkovatelé, jako jsou banky, makléři a právníci, nejsou v tomto procesu zapotřebí.

Díky tomuto druhu programovatelnosti se Ethereum stalo nejlepším blockchainem, pokud jde o decentralizované aplikace (dApps). Ethereum je nejoblíbenější platformou, od decentralizovaného financování (DeFi) a hraní her až po sociální média a nezaměnitelné tokeny (NFT), protože má výhodu první sítě, které fungování těchto inovativních aplikací umožnila. Podle State of the Dapps v síti běží celkem téměř 3 000 decentralizovaných aplikací dApps s objemem transakcí cca 200 milionů dolarů denně.

Ze všech blockchainových projektů, které existují, má Ethereum nejvíce měsíčně aktivních vývojářů – a to 4 000, kteří na něm pracují. Toto neuvěřitelně vysoké číslo rovněž dokazuje, že kryptoměny mohou světu nabídnout skutečný užitek a nejsou jen spekulativním aktivem.

Upgrade pro větší rychlost a škálovatelnost

S větším zájmem o síť Etherea však vyšší poptávka vyústila v drahé transakce – v podobě poplatků za „plyn“. Protože Ethereum dokáže zpracovat pouze asi 14 transakcí za sekundu (TPS), jedna transakce stála v posledních několika měsících mezi 20 a 50 dolary. Aby se Ethereum stalo hlavním a mainstreamovým blockchainem a bylo často používáno, musí být rychlejší a levnější.

Ethereum je v procesu upgradu ze svého současného systému proof-of-work na mechanismus konsenzu proof-of-stake. Ten umožňuje vlastníkům Etherea vložit část jejich majetku, aby pomohli ověřit transakce v síti. Je energeticky účinnější a umožňuje rychlejší propustnost transakcí.

Aktualizace, dříve známá jako ETH 2.0, byla odložena a spuštění je nyní plánováno na červen 2022. Navíc s přidáním střepinových řetězců v roce 2023, které by rozdělily síť na menší části, aby se zvýšila rychlost a kapacita, by Ethereum teoreticky mohlo zpracovat 100 000 TPS. Při těchto rychlostech raketově stoupá potenciál pro více aplikací dApps.

Kryptoměny jsou ještě v plenkách

Přes veškerou pozornost, které se odvětví v poslední době dostává, jsou kryptoměny stále v plenkách. V roce 2021 bylo celosvětově zaznamenáno více než 300 milionů uživatelů kryptoměn. Globálních uživatelů internetu je téměř 5 miliard, takže krypto má ještě dlouhou cestu, pokud jde o širší použití ze strany spotřebitelů. Tato situace pro Ethereum představuje skutečně obrovskou rozjezdovou dráhu, která přivede více lidí do krypto ekonomiky.

Díky neustálým technologickým vylepšením, většímu počtu případů použití a přijetí i jasnější regulaci není těžké uvěřit, že tržní kapitalizace Etherea by mohla do roku 2025 vzrůst až na 1 bilion amerických dolarů. Ve srovnání s jeho minulým výkonem by to stále znamenalo dramatické zpomalení. Tento výnos by však s největší pravděpodobností předčil zisky akciového trhu.

Vzhledem k tomu, že trh s kryptoměnami zaznamenal v posledních měsících pokles a od začátku listopadu poklesl o 33 %, nyní může být vhodná doba přidat do svého portfolia nějaké Ethereum. Rozhodně není příliš pozdě na to, abyste se dostali do skupiny investorů vkládajících naději do tohoto rychle se rozvíjejícího digitálního aktiva.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: