
Snížit daňový základ si může podnikatel i zaměstnanec
Ať už podnikáte, nebo jste zaměstnaný na plný úvazek, určitě byste si rádi vydělali více. Možná vás příjemně překvapí, že k plnější peněžence si můžete dopomoci velmi snadno, stačí si najít šikovného účetního. Možná totiž máte výdaje, které si můžete nechat lidově řečeno odečíst z daní. Ve skutečnosti pravděpodobně půjde o takzvané snížení daňového základu. To znamená, že daň z příjmu a případně i další srážky pak odvádíte z částky ponížené o odpočitatelné položky.
Najděte si někoho, kdo tomu rozumí
Český daňový systém ovšem patří k těm nejsložitějším na světě, a kdybyste se měli sami pročítat daňovými zakázkami a vyhláškami, investovaný čas by se vám těžko vyplatil, i kdybyste vše nakrásně pochopili na první přečtení. Najít si dobrého účetního je základ. Podnikatelé by někoho na zpracování daní měli mít tak jako tak, zaměstnanci mají velkou výhodu, která se může stát i nevýhodou. Daňové přiznání za ně obvykle zpracovává účetní zaměstnavatele zdarma. Ten se ale nemusí vyznat tak, jak byste potřebovali.
Co všechno lze odpočítat?
Podnikatelé i zaměstnanci mají v tomto ohledu podobné možnosti, ti druzí je však ke své vlastní škodě využívají jen okrajově.
Obě zmíněné skupiny si mohou daňový základ ponížit například o:
- Náklady na životní pojištění až do výše 12 000 Kč ročně
- Osobní spoření na penzi až do výše 24 000 Kč ročně
- Náklady na další profesní vzdělávání a certifikáty dokládající kvalifikaci až do výše 10 000 Kč ročně
- Dary na dobročinné účely až do výše 15 % základu daně. U darů je třeba, aby činily nejméně 2 % základu daně, a zároveň přesáhly hranici 1 000 Kč
Zaměstnance, kteří jsou členy některé z oficiálních odborových organizací, pak určitě potěší, že také příspěvek na provoz odborů lze ze základu daně odečíst až do výše 3 000 Kč. Pokud sečtete všechny výše uvedené položky, pravděpodobně dojdete k závěru, že zaplatit třeba tisícovku za zpracování daňového přiznání profíkem, co se vyzná, se rozhodně vyplatí. Nezbývá než souhlasit.