13. října 2008
Kategorie: Filmmaniak

O filmu: Dark Knight – Temný rytíř

Joker, Tučňák, Dvě tváře a Hádankář s Icemanem. I takto bychom mohli shrnout seznam nepřátel našeho komiksového hrdiny v jednotlivých dílech, který se zdál být už ukončen. To by ovšem nesmělo být režiséra Christophera Nolana, který tento příběh oživil. Řeč je o Batmanovi, temném rytíři. Nolan v roce 2005 natočil hodně povedený Batmanův začátek a teď se mu ještě lépe povedlo pokračování, ve kterém je jeho největším nepřítelem, stejně jako na začátku, Joker. Tentokrát ještě mnohem silnější, po všech stránkách…

Životní role Ledgera

Celý snímek zrežíroval Christopher Nolan, který navázal na svůj předešlý díl. Temný rytíř přišel do kin v polovině roku 2008. Role „klaďase“ – Batmana se zhostil, stejně jako v díle minulém, Christian Bale. Jeho černý kostým mu jde na míru a tuto roli zahrál báječně. To filmový „záporný hrdina“ Australan Heath Ledger si v tomto žánru odbyl premiéru. Už si sice zahrál i několik menších rolí, ale tato byla jeho životní, a to bohužel doslova. Ujal se jí totiž tak fantasticky, že se pravděpodobně z únavy a vžití do role po natáčení předávkoval. Jeho mrtvé tělo objevila masérka, ale to už bylo pozdě. Pravá příčina je ovšem nejasná, ale za roli Jokera mu patří hodně velká poklona.

Gotham City

Gotham je město, ve kterém se vše odehrává. Až na krátkou výjimku, kdy se Batman vydá do Singapuru. A právě v Gothamu vypuká spousta nových problému. Především je zde znát činnost zločineckých organizací a mafie, kde na trůn usedá Sal Maroni, který ve velkém přebírá vládu nad všemi gangy v New Yorku. Do toho všeho zde vstupuje ještě nepřítel největší – Joker. A právě on chce celému městu dokázat, že pokud je tu on, tak zde klid a mír nemají šanci. Celým svým počínáním se navíc hodně baví a ze všech svých šílených kousků má hodně velkou radost. Batman, v normálním životě Bruce Wayne, se proto spojuje s poručíkem Jamesem Gordonem a prokurátorem Harvey Dentem, který se ovšem v průběhu děje nějak proměňuje…

Velký boj o Gotham

Velký příběh začíná jedním z Jokerových mazaných plánů. Využije několika ze svých spolupracovníků, ale poté je pochopitelně všechny převeze a ukradené peníze zůstanou jen jemu. Nakonec na místě svého činu nechá hrací kartu s žolíkem, jeho symbol. Takto se Joker baví po celý film. Mezitím začíná stále více fungovat mafie a Batman musí začít pracovat na nových plánech, strojích a zbraních. Pomáhá mu s tím jeho strýc Alfred a Lucio Fox (Morgan Freeman).

Tak začíná vypukat válka v temném podsvětí. Bílý boj proti těmto nepřátelům zase začíná právník Harvey Dent, velmi vysoce postavený muž, který spolupracuje jak s Brucem Waynem, tak i s Batmanem. Chodí ale přitom s jeho největší láskou Rachel. Ta, která jako jedna z mála ví, kdo se skrývá za maskou, dala Waynovi jasně najevo, že pokud bude i Batman, tak spolu být nemohou. Válka už ale vypukla ve velkém a tak Batman musí do Singapuru pro jednoho asijského obchodníka-podvodníka. Také ho najde a přivede zpět do Gothamu, kde je vězněn. Nakonec se ale dostane do rukou Jokerovi a už to značí, že dobře nedopadne.

Dark Knight – Temný rytíř

I když Batman dokáže vyřešit jeden problém za druhým, obyvatelé Gothamu ho už v lásce příliš nemají. Obviňují ho z toho, že už se tolik neukazuje a že město už není tolik bezpečné. Vydají na něj trestní zatykač, ale na tiskové konferenci se k jeho roli překvapivě přihlásí Harvey Dent. Na místě, i před zraky Wayna, je zatčen a putuje do vazby. To už je ale možnost pro Jokera, který již předtím unesl z večírku Rachel. Teď je má uvězněné oba a je jen na Batmanovi, kterého z nich dokáže zachránit. Joker to vše sleduje z vězeňské cely, kam byl chycen a zde se s ním nezachází moc s láskou. Ale přesně to mu vyhovuje. Dává Batmanovi informace, kde jsou jeho Rachel a Dent vězněni (každý zvlášť), i že u nich za chvíli asi něco bouchne. Je tedy jasné, komu se Batman rozhodne pomoct, ale to by nebyl Joker, aby si nijak neudělal radost. I když Batman jel pro Rachel, nakonec se mu stěží podařilo zachránit aspoň Harveyho.

Komisař Gordon pro Rachel přijel pozdě. Následně se Joker dostává z vězení a ničí nemocnici, kde po úrazu leží právě Dent. Ten má zdevastovanou půlku těla a hlavně levou tvář (spojitost s třetím dílem starého Batmana) a pomalu se z něj stává také monstrum. Nemocnici se mu podařilo opustit a se svou mincí, která symbolizuje teď život nebo smrt se vydává hledat viníky smrti Rachel. Nakonec to odnesla rodina komisaře Gorgona, kterou teď vězní. Batman se dostává do dalšího z konfliktů proti Jokerovi. Po úžasné honičce městem, kde jsou skvěle ukázány jeho stroje, se střetávají a lépe to vypadá pro Jokera.

Tento střet má zajímavé rozuzlení. Joker už vymyslel další plán a unesl dvě lodě, které pluly z města. Jedna z nich byla navíc plná vězňů. Každá loď má na palubě přístroj, kterým může do půlnoci nechat zničit tu druhou a právě na to Joker čeká. Dočká se? Mezitím ho s velkou pomocí Foxe najde Batman a začíná tvrdý boj, který může skončit vítězstvím jen jednoho z nich… Batman ještě musí dořešit případ Dent, který má na mušce Gordonovu rodinu, včetně poručíka samotného. A kdo z trojice Batman, Joker, Dent nakonec vyjde jako vítěz? To se dozvíte až po 152 minutách tohoto velmi napínavého a skvěle zpracovaného filmu, ve kterém Batman jde dál proti velkým hrozbám, teď už ovšem jako Temný rytíř…

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: