17. února 2023
Kategorie: Geek

Zjistěte, k čemu slouží cloud computing a jestli se vyplatí i vám

O tom, co je cloudové úložiště, už jste nejspíš někdy slyšeli. Dokonce ho možná už i sami používáte. Tenhle termín se totiž v současné době skloňuje téměř ve všech malých i velkých firmách snad po celém světě. Víte ale, co je to cloud computing? Pojďme si vysvětlit, co se pod druhým jmenovaným pojmem skrývá a jestli se vyplatí i vám. 

Co je to cloud computing

Cloud computing jednoduše znamená poskytování výpočetních služeb či programů na internetových serverech. Přístup k potřebným datům i aplikacím tak máte téměř odkudkoliv a z jakéhokoliv zařízení – stačí mít připojení k internetu.

Mezi nejběžnější příklady cloud computingu patří například využívání databází, úložišť nebo zálohování, ale také sdílení softwarových řešení jako jsou ERP, CRM nebo nejrůznější kancelářské aplikace.

Největší výhody cloud computingu

Cloud computing s sebou nese řadu výhod. Za asi největší z nich je považována velká úspora nákladů. Nemusíte totiž investovat do pořízení vlastního hardwaru nebo softwaru. Jednoduše si ho pronajmete. Výpočetní výkon a využívané cloudové služby můžete navíc pružně přizpůsobovat svým aktuálním potřebám. Platíte tak vždy jen za to, co skutečně využíváte.

Kromě pořizovacích nákladů ušetříte také náklady, které by bylo třeba vynaložit na zálohování dat či zotavování po havárii, protože data je možné v rámci sítě cloudového poskytovatele zrcadlit.

Spolehnout se můžete i na dokonalé zabezpečení. Většina poskytovatelů cloudových služeb totiž nabízí širokou paletu kontrolních prvků a technologií, které chrání vaše data před potenciálními hrozbami.

A možná tou největší výhodou je, že máte vždy k dispozici ty nejnovější verze aplikací a serverových produktů. Nemusíte řešit nové licence k programům ani žádné aktualizace aplikací. Provozovatel cloud computingu se o všechno jednoduše postará za vás.

Vyplatí se cloud computing i vám?

Pokud pracujete s počítačem a zaujaly vás výše uvedené výhody, tak pravděpodobně ano. Ať už jste začínající podnikatel, menší firma nebo velká korporátní společnost, přijdete si s cloud computigem na své.

Zvolte si poskytovatele, který se dokáže flexibilně přizpůsobit vašim požadavkům, nechte si navrhnout řešení na míru a pak už si jen užívejte naplno svobodu, kterou s sebou cloud computing přináší.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: