24. září 2021
Kategorie: Zvědavec

Watergate: aféra, která zlomila vaz prezidentu Nixonovi

Psal se rok 1972. Republikán Richard Nixon během svého prvního funkčního období v roli prezidenta Spojených států amerických mandát úspěšně obhájil a byl znovuzvolen. A nejen to, připsal si dokonce jedno z nejvýraznějších vítězství v amerických prezidentských volbách. Navíc byl předtím Nixon dvakrát viceprezidentem, když v Bílém domě úřadoval Dwight Eisenhower. Ve stejném roce ovšem federální agenti nainstalovali v budově Watergate, sídle Demokratické strany, odposlouchávací zařízení. To byl počátek konce Nixonovy politické kariéry.

Hlídací psi demokracie

Ve Spojených státech i západní Evropě se novinářům běžně přezdívá „hlídací psi demokracie, případně „čtvrtá velmoc“. Platí to zejména o novinářích investigativních, jako byli například reportéři Carl Bernstein a Bob Woodward z deníku The Washington Post. Oba žurnalisté se do aféry Watergate pustili pěkně zostra a díky své nezdolnosti přispěli k odhalení všech jejích detailů. Kromě uznání veřejnosti za svou neúnavnou práci získali také prestižní Pulitzerovu cenu.

Nixon neúspěšně zapíral

Prezident Nixon se dlouho snažil zapírat, že by o odposleších cokoli věděl, v roce 1974 však vyšla pravda najevo. Osudová byla zejména nahrávka, na které Nixon otevřeně souhlasí s využitím agentů CIA a instalací odposlouchávacích zařízení. Přestože měl Nixon o dva roky dříve rekordní podporu napříč celými Spojenými státy, aféra mu zlomila vaz, a tak byl jako první, a zatím poslední z amerických prezidentů nucen na svůj úřad rezignovat.

Watergate ve filmu

Aféra Watergate se jako jeden z největších skandálů na světě dostala také do populární kultury. Reflektovala ji celá řada umělců a hudebníků a dostala se také na stříbrné plátno.

Alespoň zmínku o ní naleznete například v těchto filmech:

  • Forrest Gump
  • Všichni prezidentovi muži
  • Mark Felt: Muž, který zradil
  • Akta Pentagon: Skrytá válka
Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: