14. srpna 2020
Kategorie: Motorista

Výrobce ekologických tahačů Nikola vtrhl na burzu jako uragán

Americká společnost Nikola Corp, která vyrábí vodíkové a plně elektrické nákladní tahače, byla nově zalistována na americké burze cenných papírů. Její tržní hodnota je podle investorů neuvěřitelných 34 miliard dolarů, a to i přesto, že firma zatím nemá žádné tržby.

Pro srovnání a lepší představu uvádíme tržní kapitalizace konvenčních renomovaných automobilek:

  • Ford Motor Company: 28 miliard dolarů
  • Volkswagen Group: 75 miliard euro (85 miliard dolarů)
  • Toyota: 23 bilionů jenů (21 miliard dolarů)

Jediná firma z oboru na burze

Vysoká tržní kapitalizace firmy, která dokonce ani nemá kompletně dostavěnou tovární halu v Arizoně, a do roku 2028 ji ani mít nebude, nicméně dokládá, že Američané jsou již na nástup elektromobilů a dalších ekologických vozidel připraveni. Nikola těží zejména z toho, že akcie jiných podobných automobilek nejsou veřejně obchodovatelné, a tak na sebe může snadno strhnout pozornost, aniž by k tomu musela prodat byť jen jeden jediný vůz.

Tesla jako konkurence i inspirace

Do značné míry se nabízí srovnání s Teslou, a to nejen jménem. Osobní elektromobily Tesla již pronikly na celou řadu trhů včetně toho českého a již nyní lze říci, že jsou a zřejmě i budou velmi úspěšné. Investoři proto věří, že kupují akcie „druhé Tesly“. Ta je ovšem i konkurentem, neboť sama elektrický nákladní vůz nabídne. Ten by se měl jmenovat Tesla Semi a podle dostupných informací by měl být v mnoha ohledech podobný truckům z dílny Nikoly.

První prodané vozy už za rok

Nikola plánuje, že první komerčně nabízené trucky opustí tovární halu již v příštím roce, mělo by se jednat o elektromobily. Do tří let by pak měla uvést na trh vodíkovou variantu tahače. Osobní ani užitkové vozy zatím firma nabízet nebude. Konkrétnější plány by měly být oznámeny v blízké budoucnosti, neboť do Nikoly by měl vstoupit silný strategický partner, který by měl pomoci také s financováním vývoje nových technologií.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: