20. května 2020
Kategorie: Motorista

Volkswagen stáhl instagramové reklamy kvůli nařčení z rasismu

Věnovat se online marketingu ve světě, který se snaží být maximálně korektní, není nic lehkého. Přesvědčil se o tom i nadnárodní koncern automobilky Volkswagen. Firma po tlaku veřejnosti stahuje instagramovou reklamní kampaň, kvůli které byla opakovaně nařčena z rasismu. Volkswagen se ani příliš nebránil, automobilka se raději veřejně omluvila s tím, že reklamy byly podle jejího názoru „nesprávné a nevkusné“. Firma také prošetří, jak došlo k tomu, že spoty byly publikovány.

Nový žlutý Golf a malý černý kolonista

Reklamy měly propagovat nový VW Golf 8. Jejich děj se odehrával v Buenos Aires v okolí kavárny Teatro Colon, která se jmenuje po Kryštofu Kolumbovi. Právě španělský přepis mořeplavcova příjmení podnik nese. Z nějakého důvodu byla pro potřeby spotu kavárna přejmenována do francouzštiny na Petit Colon, což lze přeložit jako „malý osadník“ nebo „malý kolonista“, s Kolumbem už ovšem jméno nemá nic společného.  Do podniku je obří rukou zavlečen černoch ve světlém obleku, který se pohybuje kolem zářivě žlutého Golfu zaparkovaného na ulici.

A aby toho nebylo málo, na obrazovce se začne objevovat německý slogan „Der Neue Golf“, tedy „nový Golf“. Písmena se ovšem rozsvěcují postupně, první pětice v pořadí dávajícím dohromady slovo „neger“. Nadávku, kterou v němčině používali nacisté a v angličtině prakticky všichni pro osoby tmavé pleti. Ostatně, ani v češtině nezní hezky.

Další reklamy, které vyvolaly negativní ohlas

Když se na reklamu na nový Golf podíváte pořádně, výše uvedené nesrovnalosti vám asi neuniknou. V minulosti však rozruch vyvolaly i jiné reklamy, některé poněkud neoprávněně. Pokud jde o automobilový průmysl, mezi nejabsurdnější důvody zákazu patří:

  • Že reklama nabádá k nebezpečně rychlé jízdě (BMW M4 a BMW M5 E39)
  • Že reklama vyzývá k závodění na silnicích (Nissan 300ZX)
  • Že si v reklamě dva muži na pánské toaletě povídali o velikosti (vozu Dodge Durango)
Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: