Na co si dávat pozor, pokud si půjčujete auto z půjčovny v zahraničí?
Na všem se dá dobře vydělat. Své o tom vědí také půjčovny automobilů, a to zejména v zahraničí. Počítají s tím, že turisté neumí jazyk a leckdy se je snaží okrást, a to dost nevybíravým způsobem. Na co si dát při půjčování vozidla největší pozor? Několik základních pravidel vám může ušetřit až stovky euro.
Půjčovnu si vybírejte pečlivě, koukejte také na ceny
Za co všechno se v půjčovně vlastně platí? Nejen za samotné půjčení, ale také za pojištění a další drobnost. Určitě po vás také budou chtít vratnou zálohu, tu vrátí v případě, že s vozidlem budete nakládat opatrně a vrátíte ho ve stejném stavu, jako jste si ho půjčili. Půjčovnu byste měli vybírat s ohledem nejen na kvalitu, ale také na cenu. Pokud jsou ceny za vozidla nízké, může to být podezřelé, na přemrštěné ceny také nikdo koukat nebude.
Pokud chce auto v zahraničí, nejjednodušší cestou je pronajmout si ho nebo zapůjčit od stejné cestovní kanceláře, jako máte dovolenou. Porovnejte si také více půjčoven, napište si jejich pro a proti a budete mít jasno mnohem rychleji. Některým půjčovnám záleží i na věku řidiče, takže si musíte dávat pozor i na takové detaily. Pokud už máme vybráno, je nutné se zaměřit na samotnou smlouvu a zaplacení.
Některé půjčovny neberou karty
Pokud už máte v ruce smlouvu, rozhodně doporučujeme se s ní v klidu sednout a kompletně si ji přečíst. Mohou tam být skryté právní věci, které na první pohled neuvidíte. Mohli byste poté litovat, že jste smlouvu vůbec podepsali. Půjčovny například v mnohých případech neumožňují přejet s půjčeným vozidlem hranice. Není to ale jediná podmínka půjčoven.
Jak jsme již uvedli, půjčovny budou chtít zálohu, kterou vám pak vrátí, pokud bude auto v pořádku. Výše zálohy se odvíjí podle toho, o jaké auto se jedná. Některé půjčovny po celé Evropě chtějí jako zálohu někdy i 1 500 EUR. Je potřeba s tím počítat a také myslet na to, že ne všechny půjčovny berou platební karty – částku tedy musíte složit v hotovosti.