Válka Pražské Mafie – 2. díl
„Někteří říkají, že Bumpy Jones byl velký muž. Podle pohřebních proslovů i štědrý muž. Člověk z lidu. Nikdo nepoužívá výraz, se kterým byl nejvíc spojován. Gangster.
Jeho smrt sem v toto chladné odpoledne přivedla hvězdné truchlící. Mafiánský boss Dominic Cattano, postavička harlemských zločinů Nicky Barnes. Z politické oblasti se ukázal guvernér, starosta New Yorku a policejní prezident. Osobnosti sportu a zábavy. Bumpy Jonhsonovi bylo 62, když zemřel. Byl lidovým hrdinou Harlemských obyvatel po více než čtyři desetiletí.“
Toto je ukázka z filmu „Americký gangster“ z roku 2007 s Danzelem Washingtonem v hlavní roli. Film byl natočen podle skutečného příběhu nejmocnějšího muže newyorského podsvětí.
Proč to sem píšu? Připomíná mi to totiž zprávy, které čtu v novinách o pohřbu Václava Kočky. Jedná se o to samé, stačí vyměnit pár jmen. Co vlastně tahle paráda znamená?
Už od poloviny 19.století, co mafie existuje, byl pohřeb příležitost k ukázce své moci. Od té doby se na tom nic nezměnilo. V Itálii jsou takové pohřby naprosto běžné dodnes, v roce 1994 se objevili na Slovensku. Mezi posledními například ten v souvislosti s Petrem Čongrádym, jehož policie označila za jednoho ze šéfů podsvětí. Samozřejmě nechyběli slavné osobnosti, například Jožo Ráž ze skupiny Elán, který plní funkci očištění se před médii a zároveň k ukázce vlivu v showbyznysu. Tehdy tam ale bylo zhruba 300 lidí v nablýskaných limuzínách, ne 1000 jako u nás v Praze při pohřbu Václava Kočky.
Kluci se do toho skutečně opřeli a všemi prostředky dali najevo, kam až sahá jejich vliv. Napadá mě jedno rozumné vysvětlení. Mají strach. Považují to za reakci na útoky na svou rodinu a chtějí dát najevo tomu, kdo za tím stojí „dívejte, do jakého vosího hnízda jste šlápli“.
Autorem článků je Maigi.