V nebezpečí jsou i vaše data. Jak je efektivně chránit?
Všudypřítomná digitalizace nahrává kyberzločinu. Pokud žijete v domnění, že vašim datům vůbec nic nehrozí, pravděpodobně se šeredně pletete. Anebo snad striktně dodržujete zásady informační bezpečnosti a používáte všechny dostupné nástroje pro minimalizaci rizik?
Pozor na vlastní zaměstnance
Firmy se obvykle obávají náhodné ztráty dat a zároveň dělají opatření proti „hrozbám zvenčí“. Zdaleka největším rizikem jsou však pachatelé z řad zaměstnanců. Z hlediska možných následků je interní krádež citlivých informací v průměru desetkrát nákladnější – ať už jde o know-how nebo klientské informace, škody se často počítají ne ve statisících, ale v milionech.
Co můžete pro ochranu dat ve firmě udělat i vy? Především to, že si zjistíte, co je identity manager, a poté implementujete vhodný nástroj, který zajití přehlednou správu identit. Výsledkem bude stav, kdy správné osoby přistupují ke správným zdrojům. Kromě citelného posílení zabezpečení dat vám identity manager automatizací mnoha procesů ušetří spoustu drahocenného času.
Používejte legální software a hlídejte si a aktualizace
V současné době je k mání neuvěřitelné množství softwarových aplikací, z nichž je podstatná část zdarma. Zní to lákavě, ale úspora počátečních nákladů by nikdy neměla projít přes potenciální riziko krádeže dat. Software vybírejte obezřetně, vyhýbejte se pochybným aplikacím – a nikdy nepoužívejte pirátské kopie. Mohou obsahovat nebezpečné viry. Naprostou samozřejmostí jsou pak pravidelné aktualizace operačního systému i samotných programů.
Nejdůležitější data zálohujte a šifrujte
Pro případ, že byste o svá data přišli, je pravidelně zálohujte – klidně i dvakrát a každou z kopií umístěte jinam. Zneužití souborů zabráníte šifrováním, například volně dostupným nástrojem TrueCrypt, pomocí kterého zašifrujete celý disk včetně sekce s uloženým operačním systémem.