23. ledna 2022
Kategorie: PR tipy

Táta jako vzor

Hned od narození působí na dítě nejrůznější podněty, které formují jeho osobnost. V batolecím věku se začíná rozvíjet učení nápodobou a identifikací. Pro správný vývoj a rozvoj potřebuje mít vzory, jejichž chování napodobuje a s kterými se identifikuje. Prvními takovými vzory jsou jistě rodiče. Vzájemná vazba dítěte a matky je samozřejmě důležitá, avšak vztah dítěte s otcem je neméně významný.

Výchova by měla být přirozenou součástí rodinného života. Avšak v dnešní době se velká většina rodičů spoléhá na rady odborníků a obornou literaturu. Ještě častěji hledají „návody na výchovu“ na sociálních sítích. A přitom nejdůležitější je jejich osobní příklad, třeba nedokonalý, ale opravdový. Ačkoli mají matka i otec  ve vztahu ke svému dítěti stejné kompetence, otec jich využívá mnohem méně. Je tak trochu svázán sociální normou, která říká, že dítěti se v raném věku má více věnovat matka. Jeho čas však ještě přijde, bude-li chtít.

Význam otce – táty v životě dítěte výrazněji roste s přibývajícím věkem. Tátové si často musí k dítěti najít cestu. Jejich situace je o to to těžší, je to z větší části právě on, kdo vydělává peníze, aby zabezpečil rodinu, a tak velkou část dne tráví v práci. Nezřídka kdy odchází z domu ráno, když dítě ještě spí a vrací se večer, kdy dítě zase spí. Ale, jak dítě roste, jeho potřeba spánku se zmenšuje. Přichází čas táty. Ideální je zajímat se o zájmy a záliby dítěte, vymyslet společný program a začít podnikat společné aktivity.

Dnešní doba nabízí nepřeberné množství možností aktivit – od deskových her, přes kulturní akce až po sportovní vyžití. Pravdou tedy je, že vnitřní akce jsou v současnosti omezené vlivem neodbytného covidu, ale venkovním činnostem se meze příliš nekladou.

Aktuálně je možné využít toho, že je zima, napadl sníh a mrzne. To je skvělý čas pro lyžování, bruslení, turistiku nebo řádění ve fun parcích. Nebo se cítíte na větší dávku adrenalinu? Co zimní kempování? Silná káva, ale jde to. Jen je nutné doladit kvalitní vybavení. Například na Hanibal slevový kód lze pořídit potřebnou outdoorovou a další výbavu třeba i na lezení po skalách či jiné odvážnější aktivity.

Pokud s dětmi dáváte přednost poklidnějším anebo ne úplně zimním činnostem, možnosti jsou též téměř nevyčerpatelné. Máte-li v okolí bytu či domu klidnější silnici nebo stezku, nabízí se cyklistika či kolečkové brusle. Na zahradu se určitě hodí bazén a koupání je jasnou volbou.  Například na stránkách slevový kupón Hop-Sport lze nejen výhodně nakoupit, ale také načerpat další inspiraci a nápady.

Je jasné, že nic není zadarmo, a tak i jakákoli aktivita, vybavení či pomůcky něco stojí. Samozřejmě, že velmi záleží na finančních možnostech. Zvláště, je-li  v rodině více dětí a každé má jinou zálibu. Někdy se podaří zájmy alespoň částečně sjednotit, ale většinou to spíše nejde – ne všichni jsou nastaveni na hokej, tanec či gymnastiku. V tomto případě se hodí každá příležitost nabízející slevu, slevové kódy či jinou finanční úlevu.

Děti potřebují zážitky. A co si budeme povídat – s tátou je to vždycky o něco zábavnější než s mámou. Mužský práh odpovědnosti je totiž o trošku výš než ten ženský. Tátové mají rovněž odlišný přístup k řešení nejrůznějších situací – i těch kritických. Tento rozdílný postoj je pro osobnostní vývoj dítěte též velmi důležitý.  Zjistí, že spoustu věcí lze vyřešit racionálně (v klidu a s rozumem) – jako táta; nejenom emocionálně (často hystericky) – jako máma.

Táta má v rodině nezastupitelnou roli – je vzorem pro syna i pro dceru. Ať už jako příklad „hlavy rodiny“ a pevných zásad, nebo jako partner ve vztahu k ženám obecně.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: