26. srpna 2022
Kategorie: PR tipy

Únava za volantem zabíjí. Nezapomínejte na pravidelné přestávky

Únava za volantem je každoročně příčinou stovek dopravních nehod. V mnoha případech jde navíc o jedny z těch nejtragičtějších. Nejúčinnější zbraní proti vyčerpání je dostatečný odpočinek. Jak často a na jak dlouho byste si měli během řízení dávat přestávku?

Nehody na silnicích nejsou ničím výjimečným. Nejčastější příčinou bouračky je nevěnování se naplno řízení, které může být způsobeno právě únavou. Preventivně předcházet stavům vyčerpání je základ. Pro všechny případy je ale rozumné mít sjednáno havarijní i životní pojištění.

Přestávky sice nejsou povinné, ale jsou nezbytné

Profesionální řidiči nesmějí podle zákona řídit bez přestávky déle než 4,5 hodiny. Řidičům neprofesionálům žádný předpis nic podobného nenařizuje. Jejich přestávky by přitom měly být ještě častější.

Jak často a jak dlouho odpočívat?

Žádný řidič by neměl v kuse řídit déle než 4,5 hodiny. Po této době si dejte přestávku trvající alespoň 45 minut. Nevykonávejte během ní žádnou jinou práci ani psychicky náročnou činnost.

Méně zkušení řidiči by si pak měli dělat kratší, 10- až 15minutové přestávky ideálně už po 2 hodinách řízení.

Únava za volantem je stejně nebezpečná jako alkohol

Rozumného řidiče by ani ve snu nenapadlo sednout si za volant v podnapilém stavu. Alkohol totiž zásadně ovlivňuje schopnost mozku kontrolovat a koordinovat pohyby těla a zpomaluje reakce. I běžné silniční situace tak mění v život ohrožující.

S únavou už si tolik řidičů hlavu neláme. Její účinky jsou přitom podobně nebezpečné. Už mírný stav vyčerpání zpomaluje reflexy. Člověk, který je vzhůru déle než 18 hodin, pak má kognitivní funkce narušené téměř stejně jako po konzumaci alkoholu. Následky sednutí v takovém stavu za volant mohou být katastrofální. Ani se sjednaným životním pojištěním se je nevyplatí riskovat.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: