09. dubna 2021
Kategorie: Sportovec

Ultimate frisbee: Sport, který se obejde bez rozhodčích

Těžko byste ve světě hledali sporty, kde není potřeba žádný sudí. Ultimate frisbee mezi ně ovšem patří, rozhodčí nenajdete ani na turnajích a v ligových utkáních. Základním, byť nepsaným pravidlem, je totiž „spirit of the game“, což se do češtiny obvykle překládá opisem jako „sportovní duch“. Ultimate frisbee je nicméně poměrně mladý sport, teprve se ukáže, jak dlouho jeho ligové soutěže bez rozhodčích doopravdy vydrží.

Sto padesát let létajících talířů

I když je ultimate frisbee mladý sport, frisbee jako takové existuje už bezmála sto padesát let. Tehdy začali mladí lidé ve Spojených státech házet talířové formy na koláče z pekárny Frisbie Baking Company. Ty se postupně rozšířily i do oblastí, kde se koláče této pekárny vůbec neprodávaly. Byly lehké, odolné, slušně létaly, a tak získávaly na popularitě. Tu podpořila také vlna zájmu o jiné létající talíře – mimozemské UFO.

Pluto Platter

I proto se první opravdový létající talíř jmenoval po bývalé planetě: Pluto Platter. To bylo v roce 1951. O osm let později si americká firma Wham-O nechala patentovat název Frisbee, neboť původní slovo Frisbie nemohla používat, protože na něj měla ochranná práva již zmíněná pekárna. Wham-O se kromě patentu rozhodla investovat také do propagace nového výrobku, a ten se doslova rozletěl nejprve do celých Spojených států a později i do celého světa.

S olympijskými ambicemi

V dnešní podobě, tedy jako bezkontaktní sport pro sedm hráčů v poli, jejichž cílem je zachytit disk v brankové zóně soupeře, se ultimate frisbee hraje od konce šedesátých let. Mezinárodní asociace tohoto sportu byla založena v roce 1984 a ultimate frisbee pak rychle začalo získávat popularitu napříč kontinenty. I proto se dnes stále častěji ozývají hlasy, že by se mělo objevit jako ukázkový sport na olympijských hrách. Zda se skutečně může sport bez rozhodčích dostat na olympiádu, je však zatím ve hvězdách.

Nejznámější a nejúspěšnější české týmy ultimate frisbee jsou:

  • Prague Devils
  • Žlutá zimnice
  • Terrible Monkeys
  • Yellow Block

Zdroj / foto: wikipedia.org.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: