12. února 2021
Kategorie: Sportovec

Baseball: Objevte krásu tohoto tradičního amerického sportu

V České republice není mnoho míst, kde byste na baseball narazili, ale pokud sleduje zámořské filmy či seriály, asi o něm máte slušné povědomí. A tušíte, že sousloví dostat se na první metu znamená políbit děvče. Analogicky k tomu se v angličtině používají i další tři mety. Ta čtvrtá, domácí meta, už znamená, že dotyčný skóroval. Tak moc se do americké kultury tento sport promítl. Je ale pravda, že v některých českých překladech je použita jiná analogie.

Začalo to ve staré dobré Anglii

I když je dnes baseball spolu s americkým fotbalem a basketbalem národním sportem Američanů, podle všeho se vyvinul v Anglii jako jedna z variant kriketu. O prapočátcích baseballu se toho nicméně moc neví, do širšího povědomí se dostává až v polovině 18. století jako dětská hra jihoanglických venkovanů. Odtud už to byl do Nového světa jen krůček, a tak byl baseball kolem roku 1800 už prokazatelně hrán na obou březích Atlantiku.

Z ulice až na obří stadiony

Ve Spojených státech se nejprve hrával přímo v ulicích – severoamerická města té doby byla velmi rozlehlá a měla široké ulice. A skutečnost, že v baseballu není žádná časomíra, umožňovala hráčům zápas snadno přerušit mezi libovolnými dvěma odpaly a ke hře se vrátit třeba za půl hodiny. Z ulice to ovšem tento sport dotáhl opravdu daleko. Po druhé světové válce se začaly stavět obří stadiony pro desítky tisíc diváků a i ty největší bývají vyprodané. Jsou to:

  • Dodger Stadium v Los Angeles pro 56 000 diváků
  • Yankee Stadium v New Yorku pro 52 325 diváků
  • Coors Field v Denveru pro 49 469 diváků

Bez časomíry a donekonečna

Baseball se od mnoha sportů odlišuje už zmíněnou absencí časomíry. Nehraje se totiž na čas, ale dokud nejsou v dané směně vyřazeni ze hry všichni pálkaři. Zápas také nemůže skončit remízou, vždy se hraje až do rozhodnutí. Výsledkem může teoreticky být nekonečně dlouhý zápas. Rekord nicméně drží týmy Pawtucket Red Sox a Rochester Red Wings, které spolu odehrály neuvěřitelných 33 směn s konečným výsledkem 3:2. Zápas byl rozložen do dvou dní a hrálo se skoro osm a půl hodiny čistého času.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: