15. dubna 2020
Kategorie: Filmmaniak

3 klasické filmy, které si gentleman nemůže nechat ujít

Hollywood byl tenkrát ještě v plenkách, za honoráře tehdejších herců by se ti dnešní neobtěžovali ani usmát, filmy byly černobílé. Kina navíc nebyla nikterak pohodlná. A přesto se najde několik legendárních filmů, které způsobily takovou malou módní revoluci, jejíž stopy pravděpodobně nese i váš šatník.

Mezi pro módu nejdůležitější klasické snímky patří:

Páni v cylindrech (1935)

Vyžíváte-li se v black tie nebo white tie dress code, filmy s Fredem Astairem jsou rozhodně vaším šálkem kávy. Film Páni v cylindrech, jak ostatně název napovídá, vyzdvihuje zejména pokrývky hlavy. Pomineme-li romantický příběh s vtipem a bravurními tanečními čísly, který se nicméně ostatní Astairově tvorbě nikterak nevymyká, za zmínku také určitě stojí, že většina fraků a obleků má tanečnický střih, který se i v důsledku tohoto snímku dostal do širšího povědomí.

Stalo se jedné noci (1936)

V lehké romantické komedii, jejíž zápletkou se inspirovalo nesčetně další snímků, hraje hlavní roli oblečení Clarka Gablea. Vypočítavý novinář střídá perfektně střižené obleky a v jedné scéně se dokonce objeví bez nátělníku. V Hollywoodu kolují fámy, že prodeje tohoto svršku se po premiéře prudce propadly. Za zmínku ovšem stojí také pohodlné, a přesto elegantní cestovní obleky, které film pomohl prosadit.

Rebel bez příčiny (1955)

Přeskočme v čase o dvě dekády k filmu, který ukázal, že elegance může také být pořádně nedbalá. Ikonický James Dean nosí tričko, červený bomber, seprané džíny a kožené pracovní pohorky. Stejně jako je drzá vizáž hlavního představitele, je drzý i celý film. Na rozdíl od předchozích snímků rozhodně nejde o romantickou komedii. A netřeba dodávat, že Deanův filmový outfit se do módy pravidelně vrací.

Tři československé tipy jako bonus

Filmy, které ovlivnily módu, samozřejmě nevznikaly jen za velkou louží, i když už tehdy byl Hollywood o krok napřed. Z domácí filmové tvorby za zhlédnutí rozhodně stojí:

  • Kristián (1939)
  • Přítelkyně pana ministra (1940)
  • Hotel Modrá hvězda (1941)
Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: