21. května 2021
Kategorie: Filmmaniak

I Němci umí točit zajímavé filmy, třeba tyhle

Ano, Německo a Rakousko jsou proslulé zejména svými kriminálkami, případně seriály o psech, kteří jsou chytřejší než celé policejní oddělení dohromady, a doktorech v helikoptérách. Ale kromě nekonečné série o dálniční policii či vraždách tuhle a támhle vznikají v Německu i opravdu dobré filmy, které by vaší pozornosti rozhodně neměly uniknout. Tedy máte-li slabost pro kvalitní kinematografii bez ohledu na zemi původu. V našem dnešním článku představíme ty nejzajímavější z nich.

Good Bye, Lenin!

Jaké by to bylo, kdyby Sovětský svaz nepadl a podržel si své satelity včetně Východního Německa až dodnes? To vám napoví hořká komedie o obětavém synovi, jehož maminka upadne do kómatu a probudí se až po osmi měsících. To sice není tak dlouho, ale stane se tak ve druhé polovině roku 1989… A když se matka, jinak přesvědčená komunistka, probudí, svět je jiný, než býval. A protože by jí pravda mohla způsobit další srdeční příhodu, její syn předstírá, že se nic nezměnilo a komunisté jsou v NDR stále u moci.

Lola běží o život

Abyste získali sympatie k hlavní hrdince tohoto snímku, nemusíte mít slabost pro hezké zrzky. Ale měli byste mít v oblibě počítačové hry, protože právě v nich si film bere inspiraci. Jde v něm o peníze, a možná i o drogy, kdo ví. Kurýr Manni ztratí igelitku se sto tisíci německými markami, a tak mu hrozí, že přijde o život – mafie neodpouští ani v Německu. Jeho přítelkyně Lola ho možná může zachránit, ale má na to jen dvacet minut. Na druhou stranu si Lola může svůj život zkusit prožít několikrát.

Nebe nad Berlínem

Slavný film Wima Wenderse na našem seznamu nemůže chybět, už jen proto, kolik filmařů po celém světě ovlivnil. Příběh o andělech, kteří žijí mezi lidmi, ale nemohou s nimi nikterak komunikovat, dokud se nerozhodnou vzdát se svých křídel a stát se lidmi, patří mezi největší klasiky německé kinematografie. Černobílému filmu navíc atmosféru skvěle doplňuje hudba Nicka Cavea, který zde hraje sám sebe.

Na náš seznam se tentokrát nevešly tyhle skvělé filmy:

  • Toni Erdmann
  • Pan Lehmann
  • Lammbock
Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: