24. února 2020
Kategorie: Geek

Technologické startupy přebírají otěže ve finančnictví

Technooptimisté tvrdí, že internet mění lidskou společnost více než jakákoli jiná technologie kdykoli v minulosti. Tohle tvrzení může být poněkud přehnané. Podobně se ostatně mluvilo třeba o vynálezu rádia, páry, knihtisku, střelného prachu a několika tuctů dalších převratných objevů. Kdyby kdysi dávno existovaly kroniky a noviny, jako první by takovou nálepku asi dostal objev ohně. Pravdou nicméně je, že internet umožňuje obcházet regulace ve finančním sektoru.

Fintech nesmí, technologické startupy mohou

Většina lidí komplexnímu světu globálních financí nerozumí. S osobními financemi a finanční gramotností je to trošku lepší. I přesto se nejen v zemích bývalého Východního bloku stále daří finančním poradcům, kteří sice umí vemluvit brouka do hlavy, ale klienta jen vysávají a hledí si vlastní kapsy. Reakcí jsou nová a nová omezení a nové restrikce podnikání ve finančnictví. Když dojde na inovace, renomované finanční instituce proto mají svázané ruce. IT Startupy, které se tváří jako technologické líhně nápadů, nikoli.

Všechno online a velká data

IT startupy mají ještě jednu zásadní výhodu – jejich alfou a omegou je práce s daty. S velkými daty. Digitální stopa, kterou každý uživatel internetu zanechává, o něm prozradí první poslední. Amazon umí s velkou přesností předvídat, co a kdy jeho zákazníci potřebují, a to díky datům z předchozích nákupů, ale i informací o chování daného spotřebitele napříč celým internetem. Tyhle znalosti bankám a jiným konvenčním institucím samozřejmě chybí. A kdyby je chtěly pořizovat, pravděpodobně by narazily na regulace chránící osobní údaje.

A které české společnosti vznikly díky volnějšímu režimu pro IT startupy, a přesto úspěšně konkurují konvenčním firmám ze světa financí? Celou řadu z nich určitě znáte, mezi ty nejviditelnější patří:

  • Platforma pro peer-to-peer půjčky Zonky
  • Služba pro spotřebitelské úvěry Twisto
  • XIXOIO, který nabízí tokeny jako alternativu akcií
Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: