Jak na poker: Shorthand Limit Texas Hold’em
Shorthand Hold’em (u stolu sedí šest nebo méně hráčů) je na internetu velmi populární. Ve skutečnosti se většina her s vyššími limity hraje s menším počtem hráčů. Abyste tedy mohli získat díky internetovému pokeru nějaké peníze, měli byste se opravdu dobře naučit, jak shorthand poker hrát. Předkládáme několik rad, které mohou být pro váš pokrok velmi důležité.
Jaký typ hry bych si měl vybrat?
Dobrá otázka! Jednou z nejdůležitějších pokerových schopností je umět si vybrat ten správný stůl. Jestliže nechcete jen trénovat, není důvod hrát proti pokerovým profesionálům. Touto cestou totiž peníze nevyděláte jen těžko. Jednou z nejlepších cest, jak zjistit, jaká je úroveň jednotlivých stolů, je prohlédnout si tzv. „Flop percentage“. Pokud je vyšší než 40%, jedná se o jednodušší hru. Pokud se pohybuje v rozmezí 25–30%, držte se zpátky. Některá kasina označují pod pojmem flop percentage průměrný počet hráčů, kteří se podívají na Flop. To vám zase tolik nepomůže, ale obecně: pokud je průměr tři nebo více hráčů, sedněte si ke stolu. Čím více lidí se podívá na flop, tím se kvalita hraných startovních kombinací snižuje. Všechno co tedy musíte udělat je sednout si, počkat na správnou kombinaci a pak zaútočit.
Startovní kombinace před flopem
Co jsou to obecně dobré a špatné startovní kombinace? O tomto tématu již bylo napsáno velké množství knih, ale nám stačí rychle shrnout, co jsou to, ve většině případů, kombinace hratelné. Měli byste si zapamatovat, že hodnota jednotlivých startovních kombinací je relativní. V určité situaci můžeme držet karty výborné, pokud se však situace změní, může se jednat o naprostý škvár. Uvedeme si příklad: pokud se u stolu hodně sázelo a sázky se také navyšovaly a mnoho lidí je také dorovnalo, doporučujeme složit veškeré startovní kombinace s výjimkou A-A nebo K-K. Někdy může být správným rozhodnutím i složení dvou králů(K-K), jedná-li se o opravdu tuhou hru. Je důležité myslet na to, co by mohli držet vaši protihráči, a měli byste zkusit hádat, jestli máte či nemáte lepší startovní kombinaci než váš soupeř.
Startovní kombinace, se kterými byste měli zvýšit sázku, pokud na flopu nikdo sázku nezvýšil:
Spárované karty
- A-10
- K-Q
- K-J
- Q-J
- J-10
Startovní kombinace, se kterými byste měli dorovnat sázku:
Vysoké spárované karty
- A-Q
- A-K
- A-J (možná)
- K-Q
Startovní kombinace, se kterými byste měli zvýšit již jednou zvýšenou sázku:
Velmi záleží na hráči, který sázku zvýšil. Zdvojnásobte sázku bláznovi, který má jakýkoliv pár či A-9pohi_ kombinaci. Zřejmě tak vyhrajete celý bank. Jinak proveďte další zvýšení sázky, máte li tzv. „made hand“, tedy kombinaci, která má obrovskou pravděpodobnost vyhrát.
- J-J
- Q-Q
- K-K
- A-A
Kombinace, kterými dorovnáte a budete doufat v navýšení banku (sázíte-li mezi prvními): Vyšší postupné karty ve stejné barvě (např. 9–10s).
Tipy pro Flop
Máte-li tzv. „made“ hand, sázejte. Pokud na flop přijde A, K a 5 a vy máte K-Q, vsaďte a uvidíte, jestli někdo dorovná vaši sázku. Pokud tak někdo učiní, musíte se rozhodnout. Když máte dojem, že čeká na to, že mu přijde karta, pokračujte v sázení. Je-li to typ hráče, který dorovná s druhou nejlepší kombinací, možná byste mohli provést check, abyste věděli, jestli vsadí (pak má pravděpodobně také pár).
Máte-li pár, ale nejedná se o nejvyšší možný pár ve hře, nedorovnávejte sázku. Buď sázku zvyšte, nebo složte karty. Zjistěte, jak si na flopu stojíte. Pokud jeho sázku dorovnáte, vsadíte asi pět malých sázek. Pokud sázku zvýšíte a váš protihráč sázku ještě zvýší, měli byste pravděpodobně složit karty a ušetřit tak další tři malé sázky (pokud to však není maniak – v tom případě dorovnávejte jeho sázky až do riveru).
Čekání na karty a pot odds
Vždy si zjistěte hodnotu vašich outs, což je počet karet, které mohou z vaší kombinace vytvořit kombinaci vítěznou. Vzorec pro výpočet procentuální šance, že na stůl přijde vámi požadovaná karta zní :
(hodnota outs) × (2) + (2) = přibližná hodnota vašich šancí v procentech
Po tomto výpočtu vydělíte celkovou hodnotu banku procentuální hodnotou vašich šancí v procentech. Pokud je sázka menší než toto číslo, poté sázku dorovnejte. Uveďme si příklad: čekáte na dokončení vaší flush a hrajete na stole $10-$20. V ruce držíte dvě pikové karty a další dvě jsou na flopu. Znamená to, že celkový počet ještě „nerozdaných“ pikových karet je 9. Šance, že některá z nich přijde na turn je asi 20%. Pokud je v banku $80 a váš protihráč vsadil $10, dorovnejte! Je dobré počítat také se sázkami, které přijdou později, počítáme-li celkový obnos bnku. Pokud je tedy v banku $80 a vám piková karta padne, vyhrajete ještě o $40 více, neboť budou následovat sázky ještě na turnu a riveru. Takže vaše celková šance je 1:12. To byste si měli zapamatovat.
Blafování
Obecné pravidlo blafování:
Nefunguje, jestliže nejsou sázkové limity stejné nebo větší jak $5-$10.
Poloblafování:
Tak nazýváme situaci, kdy sázíte, aniž byste drželi „made“ hand, ale máte určitou šanci, že ji mít budete. Představte si například vsazení při flush draw (čekáte na poslední kartu, která vám zkompletuje flush). V ruce držíte K-Qs, tedy dvě karty ve stejné barvě, a na flop přijde A, 6 a 4, z čehož jsou dvě karty v barvě, kterou potřebujete. V této situaci byste měli vsadit. Nejen že máte solidní šanci, že vámi požadovaná barva skutečně přijde, ale můžete také ukrást celý bank. Poloblafováí je účinné pouze na vyšších úrovních, neboť při nižších limitech vás protihráči dorovnají.
Opravdové blafy:
Tyto blafy příliš nefungují v limitované variaci pokeru, ale občas svoji práci splní. Řekněme, že na flop přijde trochu strašidelná kombinace na vysokolimitním stole: A, Q a 9. Pokud do hry nešlo příliš mnoho hráču a vy se dostanete na řadu, zkuste do toho jít a vsaďte. Pokud jste už na tomto stole něco ukázali, máte určitou šanci, že vaši oponenti složí karty. Ale nic vám nezaručujeme.