30. června 2020
Kategorie: Businessman

Rozšiřte své podnikání o obchodní zastupování jiných firem

Pokud už podnikáte delší čas a podařilo se vám vybudovat si reputaci a stálou klientelu, možná přemýšlíte o tom, jak svůj byznys posunout ještě o stupínek výš. Tak, aby náklady na rozvoj podnikání byly co nejnižší, a stejně tak nároky na vaši osobu.

Nová oblast, do které expandujete, by zároveň měla být natolik finančně lákavá, aby se vám opuštění komfortní zóny stávajícího byznysu vyplatilo. Obchodní zastupování všechny tyto podmínky skvěle splňuje.

Konec full time obchodníků v Čechách?

V obchodnické branži vám navíc začne ubývat konkurence. Profese obchodníka je velmi nejistá a vždy záleží jen a jen na číslech, tedy úspěších a neúspěších dotyčného. V každodenním zápřahu je tak velmi těžké dlouhodobě uspět, pokud prodáváte služby a produkty pouze jedné společnosti. Jeden či dva neúspěšné měsíce mohou obchodníkovi na plný úvazek zlomit vaz. A v době po koronavirové karanténě takové hubené měsíce straší všechny full time obchodníky. Je pravděpodobné, že je firmy postupně propustí a nahradí externisty. Třeba mezi nimi budete právě vy.

Zastupujte více partnerů

Jako obchodník na volné noze, jehož hlavní doménou je jiný obor, si můžete dopřát luxus spolupráce s více partnery. Ti si ale pochopitelně nesmí konkurovat. Například restauracím však můžete zároveň domluvit dodavatele na rekonstrukci kuchyně, novou smlouvu s pivovarem a výhodnější kontrakt s dodavatelem nealkoholických nápojů. To vše během jedné a té samé schůzky, za kterou tím pádem budete zaplacený třikrát.

Nebojte se zeptat

Celá řada firem zatím obchodní zástupce nevyužívá, často proto, že zatím na tento model prodeje jejich management nepomyslel. Nebojte se nabídnout se firmám ve svém okolí sám. V principu nemají co ztratit – obchodník, který neprodává, si nic nevydělá. Naopak, firmy jen získají zakázky, které by jinak připadly konkurenci.

Nabídnout své služby můžete například firmám z těchto oborů:

  • Zemědělská a potravinářská výroba
  • Velkoobchody
  • Služby pro spotřebitele i firmy
  • Logistika a spedice
Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: