10. května 2020
Kategorie: Businessman

Začněte podnikat, když vaši konkurenti zavírají krám

Ekonomická krize je sice nepříjemností pro vaši peněženku, ale když chytíte příležitost za pačesy, může být požehnáním pro vaši budoucnost. Využijte situace, kdy mají ostatní, kteří se na byznys vrhli před vámi a za normálních okolností tak těží z nemalé konkurenční výhody, potíže s úbytkem klientů i zakázek, které často neustojí. Ne nadarmo se říká, že krize trh vyčistí.

Začít podnikat je hračka

Stát se podnikatelem není žádná velká věda. Stačí vám mít trvalé bydliště nebo alespoň smlouvu o nájmu nemovitosti pro oficiální sídlo vašeho byznysu, čistý trestní rejstřík a tisícikorunu na správní poplatek. Pokud to chcete rozjet ve velkém jako s.r.o. nebo dokonce akciovka, čeká vás spousta byrokracie, a tak možná oceníte služby firem, které vaši společnost založí za vás „na klíč“. Ať už si vyberete jakoukoli variantu, začít podnikat můžete během několika dní.

Jako OSVČ můžete mít tyto typy živostí:

  • volné
  • vázané
  • řemeslné
  • koncesované

Využijte, že zatím nemáte náklady

Podnikat můžete i při zaměstnání, kdy máte jistý příjem a můžete se tak odvážit vkročit do nejistoty. Dokud jste zaměstnaní, byť třeba jen na částečný úvazek, nemusíte platit ani odvody na zdravotní a sociální pojištění, pokud si na ně nevyděláte, což je obrovská výhoda do začátku. A pokud začínáte, obvykle vám stačí bezplatná základní verze účetního software, zatím si ještě neplatíte účetního a daňového poradce, neřešíte odvody daně z příjmu nebo DPH a celkově to máte jednodušší než ostatní.

Přeberte klienty po těch, kteří zkrachovali

Na trhu je pravděpodobně spousta lidí, kteří šetří, ale i tak existuje dost potenciálních zájemců o vaše služby. Třeba od konkurentů, kteří zkrachovali. Vrhněte se na ně dříve, než si je vyhlédne někdo jiný. Znovu vám hraje do karet výhoda z minulého odstavce – v podnikatelských začátcích můžete jít dočasně s marží dolů a volné zákazníky si díky tomu přebrat.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: